Tech techline.hu 2008. február. 26. 05:45

Több mint 7700 dal egy CD áráért

A Radiotracker segítségével több mint 7700 zeneszám közül...

A Radiotracker segítségével több mint 7700 zeneszám közül válogathatunk, amelyek között elsősorban külföldi előadók alkotásai találhatóak, de azért a hazai pop élet képviselőire is rábukkanhatunk, napjainkból éppúgy, mint a hőskorból.
Kár is tagadni, hazánkban virágkorukat élik a fájlcserélők és a warez ftp szerverek, ahonnan ingyenesen vagy egy mindössze pár száz forintos SMS-ért, bárki hozzájuthat a legújabb szoftverekhez, filmekhez és zenékhez. A warez felszámolására létrejött hatóságok természetesen gőzerővel küzdenek ellenük, de akárhogy is szépítjük, ezen tevékenységének eredményessége erősen konvergál a nullához. Ehhez nagyban hozzájárul a felhasználói mentalitás, hiszen a legtöbben azzal próbálják megnyugtatni a lelkiismeretüket, hogy fizetnének ők a zenékért, de a fizetésük nem teszi lehetővé az újdonságok megvásárlását, ráadásul a legtöbben nem is minősítik lopásnak ezt a tevékenységet. Azok számára, akik hajlandók némi áldozatra a zeneipar megsegítésére, de nem szeretnének több ezer forintot kiadni egyetlen albumért, kiváló lehetőséget kínál a RadioTracker.

Több ezer dal, egyetlen CD áráért

A szoftver tulajdonképpen egy remek keresővel ellátott zenelejátszó, amely az internetes rádiók hanganyagából nyeri a zenei állományokat. Zenét kétféleképpen tölthetünk le: ha konkrét elképzelésünk van, mely számokat szeretnénk, akkor a Whislist, azaz kívánságlista gombra kell klikkelnünk. Itt a szűrőbe írjuk be az előadót, ami után megjelenik a tőle elérhető számok listája, amelyek közül válogathatunk.

Beírjuk az előadót, és megjelennek azok az elérhető dalok, amelyeket az ő előadásában hallhatunk

A lista elkészültével bezárjuk az ablakot, majd a főoldalon bepipáljuk a Hunting whislist opciót és máris indul a vadászat. Sajnos a letöltés többnyire nem indul meg azonnal, meg kell várnunk, amíg a szoftver által figyelt adók közül az egyik játszani kezdi. Abban az esetben, ha nem konkrét számot szeretnénk, hanem mondjuk ountry zenét vagy jazzt hallgatnánk, akkor sokkal jobb a helyzetünk. Ekkor csak a szűrőből kell kiválasztani a vágyott stílust, rá kell kattintani az Autorip gombra, és máris csordogálnak a zenék.

 A szoftver számos paramétere kalibrálható, ezek közül kettőt különösen fontos megemlíteni. Az egyik a rögzített MP3-ak bitrátája, a másik az egyszerre rögzített adók száma. A bitráta értékét az általános beállításoknál tudjuk változtatni.

A bitráta alapértéke 128 kbit/s

Az alapérték mindössze 128, hiszen a legtöbb webrádió csak ennyiben „sugároz”, ez az érték hordozható lejátszók esetében még ideálisnak mondható. Ennél kisebbre csupán akkor állítsuk, ha tényleg igazi ritkaságot keresünk, esetleg gyengébb minőségben. Az egyidejűleg rögzített adók számát (ami alapesetben öt) a főlapon állíthatjuk. Hogy ki mennyit tud rögzíteni, az természetesen a rendelkezésére álló sávszélességtől függ. Mielőtt elkezdenénk az éles letöltést, kísérletezzünk az állítgatásokkal, hogy megtapasztaljuk a felső határt, nehogy kellemetlen meglepetésben legyen részünk.

Amennyiben a vágyott dal a zenei toplistákon előkelő helyet foglal el, úgy nagy eséllyel gyorsan hozzájuthatunk, ám ha egy unikumnak számító régi slágert keresünk, előfordulhat, hogy napokat, esetleg heteket is várnunk kell. A várakozás mégis megéri, hiszen a végeredmény egy legális DRM nélküli fájl, amit azután tetszés szerint másolhatunk és hallgathatunk bármilyen MP3 lejátszón.

Hirdetés