2008. február. 25. 17:40 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 25. 17:36 Tech

A billentyűzet nélküli számítógépé a jövő?

A billentyűzet nélküli, érintőképernyővel és hanggal vezérelt számítógépezésben látja a jövőt Bill Gates, a Microsoft elnöke.


Gates egy pittsburghi fórumon azt jósolta: a billentyűzet elsorvadásra van ítélve, a felhasználók egyre inkább érintőképernyőn keresztül vagy hanggal fognak parancsokat adni a komputereknek.

A Microsoft elnöke - aki júliusban vonul vissza a szoftverbirodalom napi ügyeinek irányításától - búcsúkörútjának egy állomásán kijelentette: cége erre az egyelőre még csak feltételezett fejlődési irányra fog koncentrálni.

Várakozása szerint 5 éven belül már több olyan internetes keresés lesz, amelyre a felhasználók hanggal adnak utasítást. Kifejtette, hogy az ezt lehetővé tevő és számos tudományágban, például a biológiában és a csillagászatban már ma is működő szoftvert még tökéletesebbé kell tenni.

A számítógépguru korábbi jóslatai nem minden tekintetben váltak be. 1997-ben például még azt vizionálta, hogy 10 éven belül olyan fejlettségi fokot érnek el a beszédfelismerő programok, hogy azok válnak az alapvető parancsbeviteli eszközökké.

A Microsoft által kifejlesztett Surface (Felület) technológiájú számítógéppel egy 76 centiméter képátlójú vízszintes érintőképernyőn keresztül lehet kommunikálni. A gépet 5-10 ezer dollár közötti áron fogják forgalmazni.

Az 58 éves Robert Gates július után is megtartja Microsoft elnöki címét, de már csak jótékony célú tevékenységekkel kívánja tölteni az idejét.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.