Éjszaka is termel áramot egy új fejlesztésű naperőmű
A naperőműveket az egyik legígéretesebb megújuló energiaforrásként tartják számon, azonban jelentős hátrányuk, hogy hasznavehetetlenek éjszaka, illetve felhős időben. Egy amerikai cég olyan ötlettel állt elő, amelynek segítségével a széntüzelésű erőművek teljesítményével felérő napelemfarmok épülhetnek.
A tükrök a középen álló torony tetejére fókuszálják a nap sugarait © AP |
A középpontban álló torony tetején lévő tartályban lévő sóolvadékot a tükrök által koncentrált napsugárzás 537 Celsius-fokra hevíti fel. Az olvadékkal egy gőzgenerátort hajtanak meg, végül a kihűlt masszát újra a toronyba juttatják, s az egész ciklus kezdődhet elölről.
„A rendszer óriási előnye, hogy képes tárolni az energiát” – magyarázta az Inhabitat.com-nak adott interjújában Lee Bailey, a SolarReserve anyavállalata, a US Renewables Group ügyvezető igazgatója. „Egy ilyen napfarm jóval kiszámíthatóbb, mint egy vízzel működő változat, az így kitermelt energia pedig szinte kimeríthetetlen, nem beszélve arról, hogy nincsenek káros környezeti hatásai.”
A kálium- és nátrium-nitrát keverékét bevizsgálta az amerikai National Solar Thermal Test Facility is, amely több tanulmány elkészítése után azt találta, hogy a sóolvadék hőkapacitása a leghatékonyabb közvetítő anyaggá teszi a masszát, így kiválóan alkalmas a nap hőjének tárolására és mozgatására. További előnye, hogy a Föld légköri nyomásán folyékony állapotban tartható, emellett nem gyúlékony és nincsenek toxikus hatásai sem. A SolarReserve 10-15 ilyen telep építését tervezi a következő évtized során.