Tech techline.hu 2007. december. 27. 05:45

Online szövegszerkesztő: ingyen, mindenkinek

Az IT anyanyelvén productivity software-ként, magyarul irodai programként emlegetett...

Az IT anyanyelvén productivity software-ként, magyarul irodai programként emlegetett alkalmazásokat mindennap használjuk, a piacot hosszú évek óta a Microsoft Office uralja; aki fél óránál tovább használt életében számítógépet, az tuti, hogy legalább egyszer elindította már a Wordöt. A legtöbben nem is nagyon hallottak arról, hogy lehetne ezt másképpen, ami persze érthető. A cégek nagy részénél ugyanis Microsoft programokkal dolgoznak, és persze a legkényelmesebb és legbiztonságosabb otthon is ugyanazt a szoftvert használni, mint a munkahelyen.
A Sun Java platformjára fejlesztett OpenOffice.org a Microsoft legismertebb vetélytársa, hiszen szinte mindent tud, amit a redmondi óriás kínálni tud, fizetni viszont nem kell érte. Az OpenOffice.org kezel minden Microsoft-kiterjesztést, vannak persze sajátjai is. Népszerűségét jelzi, hogy eddig majd 100 milliószor töltötték le.

Van azonban egy olyan terület, ahol nem a Microsoft a király, és ez az online munka. A Google Docs kiforrott megoldás azoknak, akik szeretik online (is) tárolni adataikat, és nem akarnak, vagy nem tudnak szövegszerkesztőt telepíteni a gépükre. A Google-ra jellemző egyszerűség és lényegre törő dizájn a Google Docs erőssége, amellett, hogy a G betűvel jelzett szolgáltatásokhoz hasonlóan, ezért sem kell fizetnünk. Ám nem csupán ez az egyetlen megoldás!
Az Ulteo elkészítette az OpenOffice.org böngészőablakban is futtatható változatát, ami mindkét versenytársnál többet tud, a Microsofthoz képest a nem létező ár és az on-line elérhetőség a plusz, a Google-re pedig a szoftver kiterjedt szolgáltatásaival ígér rá. Az Ulteo oldalán csak regisztrálnunk kell, szerencsére nincsen a kutyánk nevére is kiterjedő kérdőív, úgyhogy   egy visszaigazoló e-mail után már indulhat is a Writer, a csomag szövegszerkesztője.
Sajnos még csak bétáról van szó, úgyhogy nem vonhatunk le végleges következtetéseket a csomag működéséről. A másik zavaró tényező az alkalmazás kipróbálásában a kedves kollégák - amúgy jogos - lelkesedése az újítás iránt, aminek eredményeképpen úgy leterheltük a szervert, hogy a szegény köpni-nyelni sem tudott, elsőre egyáltalán nem töltötte be a Writert.
Másodszorra azonban sikerrel jártunk, és legnagyobb meglepetésünkre a böngészőablakban szemünk elé tárult a Writer jól ismert kezelőfelülete – hiánytalanul. Az online változat csak annyiban különbözik a desktoptól, hogy – feltehetően a gyorsabb töltődés érdekében – alaposan lebutították a textúrákat.
Ezen elég hamar túltettük magunkat, az viszont elég bosszantó, hogy úgy fut az OpenOffice.org, mint a Doom3 integrált videokártyával – egyszóval akadozik. Erről valószínűleg a már említett szerverterheltség tehet, amiről a készítők tájékoztatnak is minket a honlapon, és udvariasan el is küldenek melegebb éghajlatra az ismerős szöveggel: Ha nem indul, vagy lassú a program, kérem nézzen vissza később.

Némi kitartás árán azért sikerült nekiállni szöveget szerkeszteni, a sebesség épp elég volt arra, hogy kipróbáljunk egy-két kulcsfunkciót, amelyek megfelelően is működtek, egyedül a mentéssel kerültünk kicsit gondba. A regisztrálásnál ugyanis egy gigabájtnyi tárhellyel, és az Ulteo virtuális online desktopjával is gazdagodtunk, ami magára vállalja a fájljaink kezelését is. Magyarul a virtuális desktopra kell először menteni, és utána tudjuk csak az elkészített fájlt a gépünkre letölteni. Ezzel nem is lenne gond, de kicsit érthetetlen, hogy azt a rubrikát, ahol a fájl nevét kéne megadni, miért „location”-nek keresztelték. A probléma, úgy tűnik, nem csak minket zavart, mert egy nap alatt ki is javították ezt a bugot.
Mivel a program funkciói így is tökéletesen működtek, csak egy komolyabb szerver-beruházásra lesz szükség ahhoz, hogy felhőtlenül élvezhessük az OpenOffice.org szolgáltatásait. Kérdéses, hogy az Ulteonak van-e elég erőforrása ahhoz, hogy kiszolgáljon több millió felhasználót, hiszen az ötlet már most komoly érdeklődésre tart számot, ha viszont nem tudják tartani a lépést a felhasználókkal, akkor rövid időn belül a saját dugájába dőlhet az egész, mert hosszú távon senkinek sincs kedve egy-két másodpercet várni egy menüablak megnyitására. Nekünk így is tetszett, de csak akkor használnánk, ha javítanának a sebességen, és elérnék legalább a konkurens GoogleDocs teljesítményét.
Tudni kell, hogy az Ulteo valójában egy fejlesztés alatt álló Linux disztribúciót takar, ez hajtja az Ulteo Online Desktopot is, amiben az OpenOffice.org fut. Ez egyrészt azt jelenti, hogy a jövőben más programok is felkerülhetnek a virtuális desktopra, másrészt pedig azt, hogy Linux fejlesztő cégről lévén szó, nem valószínű, hogy nagyon el lennének eresztve anyagilag, úgyhogy reméljük az OpenOffice.orgot dajkáló Sun felfigyel az ötletre, és megtámogatja néhány szerverrel ezt az ígéretes kezdeményezést.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?