2007. december. 18. 13:54 Bari Máriusz Utolsó frissítés: 2007. december. 18. 13:44 Tech

Halálcsillagot találtak az űrben

Először észlelték csillagászok azt, hogy egy fekete lyuk halálos energiasugarat bocsát ki magából, pontosan eltalálva galaktikus szomszédját. Hasonló csapások elpusztíthatják a bolygók légkörét, de egyúttal új csillagok születését is biztosíthatják. Ráadásul mindez biztonságos távolságra zajlik a Földtől.

© NASA/CXC/M. Weiss
"Sok fekete lyukak által kibocsátott energiasugarat láttunk, de először figyelhettük meg azt, hogy bele is csap egy galaxisba", nyilatkozta Dan Evans, a Harvard-Smithsonian asztrofizikai központ csillagásza. A 3C321 rendszerben fellelhető objektum a nagyenergiájú sugarat egy tőle 20 ezer fényévnyire lévő kisebb galaxisra lőtte, ez körülbelül olyan távolságnak felel meg, ami a Föld és a Tejút magja között van.

A NASA képén található éles foltból kiderül, hogy a sugár nem okoz telitalálatot, csupán a galaxis szélét üti meg, így az energia nagy része a galaxisok közti űrbe sodródik. Az eredmények azonban még így is ijesztőek, így a csillagászok hangsúlyozzák, aggodalomra semmi ok, mindkét galaxis körülbelül elég messze, 1.4 milliárd félévnyire található a Földtől.

A szupermasszív fekete lyukból érkező csapás közel fénysebességgel haladó röntgensugarak, gammasugarak és elektronok összessége, ezekből a gamma- és röntgensugarak okozzák a legnagyobb kárt a bolygóknak. "A fotonoknak, drámai és pusztító hatása van a bolygók légkörére", mondta Evans, "valószínű, hogy egy Földhöz hasonló bolygó ózonrétegét egy ilyen eset hónapok alatt elpusztítaná."

A sugárzás körülbelül 1 millió évvel ezelőtt találta el először a galaxist, ez a kozmikus időskálán eléggé friss eseménynek számít. A "halálsugár" elméleti szinten nemcsak pusztításra képes - a gázok tömörülésének köszönhetően előfordulhat, hogy új csillagok és naprendszerek születhetnek egy ilyen masszív sugárzásnak köszönhetően.

A 3C321 megvizsgálásához a csillagászok a NASA Chandra röntgenobszervatóriumát, a Hubble és Spitzer teleszkópokat, valamint a földi VLA és MERLIN rádióteleszkópokat használták, felfedezésük az Astrophysical Journal szaklap következő számában olvasható.

A halálcsillag-galaxissal kapcsolatos bővebb videóanyag a space.com oldalán található.