Hiába törlünk egy fájlt örökre (azaz száműzzük még a...
Hiába törlünk egy fájlt örökre (azaz száműzzük még a Lomtárból is), az bizony még sokáig ott csücsül a merevlemezünkön. Ennek az a magyarázata, hogy amikor a törlés parancsot kiadjuk, akkor nem semmisül meg az a bizonyos állomány, csupán az a hely lesz „újból felhasználható” (azaz írható besorolású) a fájlrendszerben, ahol a kitörölt fájl tartózkodott. Másként fogalmazva: a fájl által elfoglalt hely felszabadul, a könyvtárstruktúrából pedig eltűnik a fájlnév, vagy – ha úgy töröltünk – akár a teljes könyvtár. Ettől azonban minden továbbra is ugyanúgy és ugyanott található a merevlemezen, egészen addig, amíg nem írunk egy új információt arra a bizonyos helyre, azaz a merevlemez érintett szektoraira.
A mai nagyméretű adattárolók esetén könnyen előfordulhat, hogy elég sokára érünk erre a bizonyos „újra felhasználható” területre, ami egyúttal azt is jelenti, hogy a törölt állományaink még nagyon sokáig elérhetők. Mi több, még akkor sincs minden veszve, ha esetleg valamilyen újabb információ kerül az adott területre, hiszen még mindig van lehetőség a visszaállításra, persze meglehetősen drága, kereskedelmi szoftverekkel.
Nos, van egy jó hírünk: létezik egy olyan program, a PC Inspector, amely hasonló célokat szolgál, ám ingyenes. Viszont mindjárt itt a rossz hír is: a program kezelőfelülete majdnem hogy kezelhetetlen felületnek mondható, szinte televíziós vetélkedőbe illő kérdés, hogy melyik gomb, mire használható. Még szerencse, hogy a Súgó (Help) elég jó: feltétlenül olvassuk végig, mielőtt elkezdünk kísérletezgetni ezzel a szoftverrel.
Ha viszont eltekintünk a felület borzalmaitól, és meg is barátkozunk a szoftverrel, akkor máris egy remek eszköz van a kezünkben törölt fájljaink „előcsalogatásához”. Nincs más dolgunk ugyanis, mint kijelölni azt a meghajtót, amelyiken kutakodni szeretnénk. Ezután csak kattintsunk rá az OK-ra, majd egy kis időre hagyjuk békében a gépünket. Legyünk türelmesek, hiszen nagyobb meghajtók esetén a fájlstruktúra beolvasása és „visszaállítása” elég sokáig tarthat. Még jó, hogy arra is van lehetőség, hogy csak a merevelemez adott területeit vizsgáljuk: egy tolóka segítségével álítthatjuk be, hogy mettől-meddig akarjuk átvizsgáltatni a meghajtót. Persze ha valamit letöröltünk, és valóban nagy szükségünk lenne rá, akkor jobban tesszük, ha az egész lemezt átnézzük, mivel csak az égiek tudják, hová kerülhettek elveszett állományaink. Hogyan lehet valamit valóban örökre letörölni? Lásd. kapcsolódó íráunkat!