2007. november. 13. 07:42
Bari Máriusz
Utolsó frissítés: 2007. november. 12. 20:54
Tech
Gondolattal működnek a protéziskarok
Todd A. Kuiken fizioterapeuta az úgynevezett TMR technológia úttörője: a célzott izom-újraidegződést hasznosító műkarok amputált betegek életét könnyítik meg azáltal, hogy működtetésükhöz a puszta gondolat is elég. Kuiken és társai új tanulmányukhoz kapcsolódóan demonstrálták: az eddigi négy mozdulat helyett a protéziskar továbbfejlesztett változata már tizenhatot képes megkülönböztetni.
Többre képes a mellizomhoz kötött műkar |
Kuiken a Journal of Neurophysiology szaklap legújabb számában megjelent tanulmányban tájékoztatta a szakmai közönséget új fejlesztéséről: az izmokból érkező elektromos jeleket fogadó úgynevezett elektromiogram (EMG) elektródáihoz hasonló elemeket implantált öt páciens mellizmaira. Ezekkel a páciensek 95 százalékos biztonsággal voltak képesek megkülönböztetni tizenhat különböző könyök-, csukló-, kéz-, hüvelykujj- és ujjmozdulatot. A protézis fejlesztői ezeket a mozdulatokat fogják beprogramozni a kar processzorába, így a kézzel már szerszámokat vagy akár egy tollat is tudnak majd fogni.
Az újabb karokat a texasi Brooke katonai központban és a washingtoni Walter Reed katonai kórházban tesztelik. A szisztéma furcsasága, hogy amikor a páciensek mellét megérintették, úgy érezték, karjukat vagy kezüket érintették meg, ami voltaképpen érthető, hiszen az agy egy olyan idegpályáról kap impulzust, amely korábban a karba vezetett, és nem tudja, hogy az idegpálya már más izomba van kötve.
Tech
MTI
2007. február. 05. 11:29
Tapintást is érez robotkarjával egy amerikai nő
Tech
hvg.hu
2006. szeptember. 20. 11:18