Tech techline.hu 2007. november. 05. 05:00

Tökéletes XP - kizárólag ingyenes programokkal

Bizonyára nem a miénk lesz a legszebb Windows XP a környéken, de ami a lényeg:...

Bizonyára nem a miénk lesz a legszebb Windows XP a környéken, de ami a lényeg: egyetlen fillért sem kell kiadnunk ezekért a programokért, ráadásul a hardver szempontjából igénytelenek, nem lassítják a gépet, emellett egyszerűen letölthetők, nem kell hozzájuk a telepítő CD-t, meg a termékkulcsot keresgélni. Egyetlen hátrányuk, hogy soknak nincsen magyar változata, de a legtöbbször angol tudás nélkül is kezelhetők.

Nyilván mindenkinek megvannak a maga kedvenc ingyenes programjai, de egy sor olyan problémával szembesülhetünk a PC használata közben, amelyről egyrészt nem is gondoltuk volna, hogy létezik, mint ahogy azt sem, hogy tulajdonképpen könnyen és ingyen megoldható. Ha az embernek van ideje – tengernyi ideje – akkor persze kikeresheti a Softpediáról, hogy melyek a legtesthezállóbb programok a számára, de ez rengeteg install-t és uninstall-t jelent, ami idővel a Registry felduzzasztásával, és ezzel együtt a rendszer lelassulásával jár.
Biztosan senki sem fogja az összes felsorolt programot telepíteni, de a lista bármikor jó kiindulási pont lehet, ha valamihez kell egy garantáltan freeware, és nem limitált tudású trial alkalmazás, ami még működik is.
Azok számára, akik előreláthatólag jó ideig használják még a meglévő konfigurációjukat, és hajlandóak egy kis plusz erőfeszítésre, hogy később megspórolják a Windows installálásával járó procedúrát, az első hét programmal megoldhatják, hogy a jövőben pár percbe kerüljön csak a rendszer teljes újratelepítése. Ehhez nem árt némi angol tudás, és komolyabb felhasználói ismeretek.
Az eljárás lényege, hogy a friss, még hibátlan Windowst futtató merevlemezünk adatairól egy meghajtóképfájlt készítünk (éppen olyan iso-t, amilyet a CD-kről lehet készíteni), s később, a bonyolult install helyett egyszerűen visszapakoljuk a winchesterünkre, és már működik is, mint a karikacsapás. Lássuk a lépéseket:

1. lépés - Gparted Live CD
A reinstall előtt nem árt valahova kimenteni az adatainkat, és erre a legegyszerűbb megoldás egy partíció létrehozása a winchesterünkön. Ennek eredményeként egy meghajtóból tulajdonképpen kettőt csinálnunk, az eredeti tárhelyének felosztásával. Ezután a Windows Intéző, de még a DOS is két meghajtóként látja azt, ami eredetileg csupán egy volt. Ezt persze csak akkor tehetjük meg, hogyha legalább annyi hely van a merevlemezünkön, mint amennyi adatunk, mert az adatokkal teleírt területeken nem lehet particionálást végezni. 

A partíciók létrehozásához és kezeléséhez kiváló és egyszerű eszköz a Gparted Live CD. Töltsük le, írjuk ki CD-re, bootoljunk be vele, és már mehet a particionálás. Ja és még egy tanács: semmi esetre se készítsünk megegyező méretű partíciókat, mert a meghajtójelek a Windows telepítésnél bizonyos esetekben megváltozhatnak, és nagyon kellemetlen összetéveszteni a backup partíciót a törlendővel...

2. lépés - Unstoppable Copier
A program abban segít, hogy ne kelljen végigülnünk azt a fél órát vagy még többet, amíg az egyik partíciónkról a másikra kerül a sok gigabájtnyi adat. A kis program ugyanis belefojtja a szót a Windowsba, amikor olyan értelmetlen kérdésekkel zaklat, hogy „biztosan szeretné az X írásvédett fájlt átmásolni", és így nem történhet meg, hogy amikor elégedetten visszatérünk a géphez, hogy „na most már biztosan kész a másolás", akkor egy, az előzőhöz hasonlóan bosszantó kérdés fogad, miközben a másolás megállt 2 százalékon.

3. lépés - Amic Email Backup
Az Amic Email Backup kimenti az Outlookban tárolt e-mailjeinket, de sajnos a Thunderbirdöt nem kezeli; ehhez a Mozbackupot ajánljuk. (Egyébként a Start menü/Programok/Kellékek/Rendszereszközök/Fájlok és beállítások átvitele varázsló is felajánlja a levelek elmentését, ráadásul a rendszer összes beállítását is megőrizhetjük vele, de ez csak a Microsoft által gyártott levelezőprogramokkal, tehát az Outlookkal és az Outlook Expresszel működik.)

4. lépés - DriverMax
Ma már nem okoznak annyi problémát a driverek, mint anno, a Windows 95 és Windows 98 világában, de azért a működő konfiguráció mindig egy jó kiindulási pont. Éppen ezért használjuk a DriverMaxot, hogy összegyűjtse és elmentse az illeszőprogramjainkat, így bármikor visszatérhetünk az egyszer már jól bevált driver-összeállításunkhoz.


[[ Oldaltörés: Második oldal ]]




5. lépés - Produkey
Ha őszinték akarunk lenni, akkor el kell mondanunk: ennek az alkalmazásnak a használata nem elengedhetetlen, de egy igazi haladó felhasználó szeret mindent digitális formában is tárolni, még a Microsoft programjainak termékkulcsait is. A Produkey automatikusan összegyűjti és elmenti a kulcsokat, és innen szépen ki copy-paste-elhetjük őket, ha kellenek. Akkor is elég hasznos, ha sikerült elhagynunk a CD-ket, vagy a szerződést.
Ha már mindent elmentettünk, és átmásoltunk a második partícióra, kezdődhet a formattálás. A Windows XP CD-vel installáljuk a jó öreg ablakos rendszert az elsődleges partícióra, főzzünk egy kávét vagy egy teát, amíg elkészül mindennel, pakoljuk fel az illesztőprogramjainkat. Ha a Windowsba épített beállításokat átvivő varázslót (ld. 3-as pont) használtuk, itt az idő, hogy felhasználjuk a fájlt, és láss csodát, a net-beállításoktól kezdve a kezelőfelület kinézetéig minden olyan lesz, mint a telepítés előtt.
Ezután tegyünk fel egy tűzfalat és vírusirtót (lásd később) csatlakozzunk a netre, frissítsük a Windowst (remélhetőleg van Service Pack 2-nk, és akkor ez nem fog több órát igénybe venni). Rakjuk még fel a windows .NET keretrendszert is (ingyenes, és később jól jön majd). 

6. lépés - Opcionális lépés
Ha a rendszerünket valamilyen komolyabb gyártó (Compaq, Dell, HP, satöbbi) rakta össze, akkor a Windows telepítő CD-re valószínűleg rápakolta a saját apró programocskáit is. Ha ezek zavarnak, segít a PC Decrapifier, ami leszedi a fölösleges szoftvereket. Az uninstall listát azért ellenőrizzük, nehogy leszedjen valami olyasmit is, amit esetleg szívesen használnánk.
Fáradozásaink eredménye egy olyan XP, ami - hacsak nem warezoltunk közben egy kicsit - tiszta, mint a márciusi hó, és gyors, mint a villám. Ha szeretnénk erre az állapotra később visszatérni, akkor jöhet a következő programpont.

7. lépés - DriveImage XML
Ez a program készíti el nekünk a winchester-képfájlt, és olyan technológiákat használ, mint például a Volume Locking, ami abban segít, hogy hibátlan legyen az eredmény. Az alkalmazás installálható a bootképes BartCD-ére is, aminek a segítségével fel tudjuk majd rakni a fájlt a partíciónkra, ha már nagyon ráférne a rendszerünkre egy újrainstallálás. 

Három esetben gondolkozhatunk el azon, hogy meghajtó-képfájlba mentsük-e az installálást. Az első, amikor elkészültünk a Windows XP telepítéssel, és teljesen szűz a rendszer, a második az az állapot, ahol most tartunk, a harmadik pedig akkor kézenfekvő, ha már az összes programunkat feltettük. Ha van elég helyünk, mentsünk mind a három alkalommal a biztonság kedvéért, és lépkedhetünk visszafelé, ha az egyik nem működne.
Ha nincs elég helyünk a képfájlok tárolására, akkor döntsük el, vállaljuk-e az első lépés után a netcsatlakozás rizikóját (nem túl nagy veszély, különösen, ha már felraktuk a tűzfalat és a vírusirtót, bár nekik is kell idő, amíg frissülnek, és addig sebezhető a rendszer), cserébe viszont a rendszertelepítés gyakorlatilag tíz perc.
Most pedig kezdődhet a móka, lehet böngészni a freeware válogatásunkban, és nyomkodni a Next gombot az Installation Wizardban


[[ Oldaltörés: Harmadik oldal ]]




Vírusvédelem
1. AVG Antivirus
Vírusirtó, nos, az kell. Ingyen változatok is léteznek, és nem is csupán egyetlen program. Ezek közül az egyik legjobb az AVG Antivirus, ami az e-mailjeinket is ellenőrzi, ami elengedhetetlen funkció. Ráadásul nem zabálja a rendszer erőforrásait, mint kereskedelmi, különböző emberekről és állatokról (a választás az olvasó dolga) elnevezett társai. Alternatívája lehet a kiváló Antivir, amely sajnos nem vizsgálja az elektronikus leveleinket, de például felrakhatjuk mellé az AVG-t, és annak csak az E-mail Scan szolgáltatását aktiváljuk.

2. Spyware Terminator
A spyware-ek sem kívánt vendégek a vadonatúj rendszerünkön, ellenük kiváló a Spyware Terminator. Egyetlen hátránya a kis toolbar, amit fel akar installálni, ne hagyjuk! Ritka a freeware-ek között, hogy valós idejű védelmet nyújtsanak, de a Spyware Terminator ilyen.

3. Comodo Firewall
Tűzfalról se feledkezzünk meg, kelleni fog, hogy jól megégesse a rosszindulatú behatalók mancsát. A Comodo Firewall nemcsak, hogy az egyik legjobb létező tűzfal, de még ingyenes is, ráadásul jól néz ki, mehet tehát a letöltőlistába. Egyetlen hátránya, hogy meg kell adnunk az e-mail címünket az ingyenes regisztrációs kódért. 


Média
4. VLC Media Player

Filmnézéshez elsősorban a VLC Media Playert ajánljuk. Sokat dicsértük már, nem érdemtelenül. Akinek nem tetszik a minimalista kezelőfelület, az töltsön le hozzá skineket, vagy próbálja ki a GOM Media Playert. Ha valamit végképp nem tudunk lejátszani, izzítsuk be a CodecInstaller-t, ami megkeresi nekünk a szükséges kodeket, de erre csak extrém esetben lesz szükségünk, a VLC ugyanis gyakorlatilag bármit lejátszik.

5. foobar 2000
Zenelejátszónak a foobar 2000-et ajánljuk, de a Quintessential Media Player sem nevezhető rossznak, és az biztos, hogy jobban néz ki. Akik pedig kitartanak a Winamp mellett, azoknak nem kell magyarázni, honnan töltsék le, úgyis ott virít a gépükön most is.

6. MP3Tag
Ha a winchesterünk tetemes hányadát foglalják az MP3-ak, és iPoddal akarnánk lejátszani őket, akkor a zenéink tag-elése szinte kötelező. Ha tudjuk, mit akarunk, segít az MP3Tag, sőt az Amazonról album art-ot is letölt a kicsike. Több automatizált funkciót ismer, az idióta sorrendben tag-elt fájlok rendbe hozására.

7. MusicBrainz Picard
Ha nem tudjuk pontosan a zenéink címét, akkor a MusicBrainz Picard program a segítség. Ne várjunk 100 százalékos eredményt, de borzasztóan jó érzés, amikor egy teljesen tag-eletlen albumból egyik pillanatról a másikra számcímekkel, kiadási évvel, zeneszerzővel ellátott kis adatbázis válik. 


[[ Oldaltörés: Negyedik oldal ]]



8. Exact Audio Copy
CD rippeléshez az Exact Audio Copyt ajánljuk annak, aki a nagyon jó minőségre utazik, hiszen a program többféle hibakeresési technikát is alkalmaz. Igaz, ettől kicsit lassabb, mint a többi ripper, de a minőségnek ára van. A program a CDDB-én és a Freedb-n keresi az album adatokat. Formátumok közötti cserére az MP3 svájcibicskája, a dbpowerAMP ajánlott, de az Any Audio Converter-nek is adhatunk egy esélyt, meghálálja.

9. IrfanView 4.0
Képzegető is kell, mert a Windowsba épített „dolog" fertelmesen lassú. Az IrfanView a képnézegetők között az egyik legjobb, akinek pedig nem lenne elegendő a program tudása, különböző kiegészíőkkel még bővítheti is. A Techline-on interjút is olvashatnak az IrfanView készítőjével.

10. CDBurnerXP 4
Az optikai hordozók írása ma már mindennapos feladat. Elmúltak a régi szép idők, amikor a gazdag ismerőshöz kellett hordani a kiírandó CD-ket. A filléres DVD-írónk ideális társa a CDBurnerXP4, ami ragyogóan kezeli az ISO fájlokat, mindenféle formátumot, sőt még Blu-Ray-t és HD-DVD-t is írhatunk vele. 

11. Picasa
Képnézegető, szerkesztő, rendszerező. Segítségével a netre is feltölthetjük képeinket. Google-minőség. 

12. Faststone Capture
Bármikor előfordulhat, hogy szükségünk van elmenteni az asztalunkon látottakat, erre talán elég a Printscreen billentyű és a Paintbrush használata. De akinek gyakrabban van ilyesmire szüksége, annak nagy segítség a Faststone, amellyel szerkeszthetjük, és megjegyzésekkel láthatjuk el a képernyőről lementett képeket. Sajnos csak az 5.3-as verzióig volt freeware, ha az már nem felel meg az igényeinknek, akkor válthatunk a hasonló Screenshot Captorra.


Hasznos kis programok, a Windows testreszabása
13. Launchy

Beállíthatunk egy hotkey-t a csinos programindító panel  számára, amelyik máris előpattan. Beírjuk az elindítani kívánt program első pár betűjét, és már fut is az alkalmazás. A Start menüt és a Program Files-t indexeli magától, de beállíthatunk más mappát is, és az ott található indítható fájlokat is begyűjti az adatbázisába. Dokumentumokat, mp3-akat is indexelhetünk vele, ebben az esetben a Google Desktophoz hasonló feladatra is használhatjuk. Ha nem tetszik, kipróbálhatjuk a Keybreeze-t is.

14. TweakUI
Ez a program azoknak szól, akik semmit sem szeretnek úgy, ahogy van. Az alkalmazás számos Windows beállítást segít megváltoztatni. Az egyik ilyen hasznos hack a Windows által használt mappák (Dokumentumok, Zenék, Képek, és kiváltképp a Program File-s) másik meghajtóra történő áthelyezése. Így a rendszerpartíciót akkorára méretezhetjük, amekkorát a Windows elfoglal, és a rendszer újrainstallálása esetén nem is kell majd másolgatni a fájljainkat, mind a másodlagos partíción lesznek. 

Ezt persze úgy is megoldhatjuk, hogy minden programtelepítésnél megadjuk a másodlagos partíciót, és a zenéinket és filmjeinket alapból ide másoljuk, de akkor nem használhatjuk a Windows Intéző és a Sajátgép által felkínált Zenék, Dokumentumok mappákat, amelyek haladó felhasználóság ide, vagy oda, sok időt megspórolhatnak nekünk. Számos egyéb háklinkra is megoldást adhat a program, jó barkácsolást! A honlapon megtalálható a Windows többi Power Toy-ja is, amelyek további lehetőségeket nyújtanak a power usereknek.


[[ Oldaltörés: Ötödik oldal ]]




15. I.Mage
Paint helyett jöhet jól, egy kicsit okosabb, mint a Windows saját megoldása. Photoshop helyett is létezik freeware program, a GIMP, és már kinn van a legújabb verziója is.

16. Starter
Ezzel a programmal is a Windowsban lehet turkálni, a Windows indításakor automatikusan betöltődő alkalmazásokkal lehet ügyeskedni. Kiválaszthatjuk, mik induljanak az XP-vel, és miket nem kívánunk innentől a startup után látni.

17. Send To Toys
Kiváló kiegészítő, a jobb kattintásra megjelenő helyi menü küldés opciói közé írhatunk be új elemeket. Elmondhatatlanul hasznos.

18. Folder Size
Ez a kis kiegészítő a Windows Intézőt használóknak lehet felüdülés. A „Részletek" nézetben ezentúl nemcsak a fájlok, hanem a mappák méreteit is láthatjuk.

19. Unlocker
Jópofa program, amely megmondja, miért nem hagyja a fránya Windows letörölni a halálraítélt fájlt. Meglepően hasznos.
 
20. FolderICO
Ez a hasznos kis program azoknak segít, akik szeretik megváltoztatni a mappáik kinézetét. Az alkalmazás egy új opciót varázsol a jobb-klikk menübe, ahol kiválaszthatjuk a nekünk tetsző ikont. Az a szuper benne, hogy nemcsak akkor működik, ha telepítve van a program, ugyanis a képet belementi a mappába, és így akár újrainstallálás vagy egy másik gépről történő elérés esetén is láthatók a megváltoztatott mappaképek. Egyéni ikonábrák létrehozásához pedig a BeCyIconGrabbert használhatjuk, amelyik a képeinkből tud ikont menteni.

21. JZip
A tömörített fájlokat egyszerűen nem lehet kikerülni, sokan még az mp3-maikat is tömörítik. A JZip sok formátumot ismer, gyors és jó a tömörítési aránya.

22. Returnil
Ez már a hardcore felhasználóknak is szól. Ha veszélyes honlapokat látogatunk, vagy olyan dolgokat változtatunk meg a Windowsban, amelyeket nem biztos, hogy kéne, akkor a Returnil segít mindent visszaállítani úgy, ahogyan korábban volt. Utánunk az özönvíz.


[[ Oldaltörés: Hatodik oldal ]]




Szövegszerkesztés
23. OpenOffice

Egy irodai csomag sem árthat meg, az Open Office egy az egyben kiváltja a Microsoft Office 2003 PowerPointját, Exceljét és természetesen a Wordöt is. Ja igen, és pdf-be is lehet vele menteni. Sokan nem azért használják, mert ingyenes, hanem mert jobban szeretik, mint a Microsoft termékét. Az átlagos felhasználó számára nyerő megoldás.

24. Shock Sticker
Olyan, mint egy üzenőtábla, oda ragad a desktopunkra, és bármit beleírhatunk, ami épp az eszünkbe jut. Hasonló funkciót kínál a Google Desktop jegyzetfüzete is. Ha megtetszett, kipróbálhatjuk a Stickiest is, még több funkcióval.

25. PDF-XChange Viewer
PDF olvasó, amellyel akár ki is tölthatjük a nyomtatványokat, sőt jegyzeteket is adhatunk a fájlokhoz.
Teljesítményoptimalizálás

26. JKDefrag GUI
Nem árt időnként töredezettségmentesíteni a merevlemezünket, mert a Windows egészen kaotikusan pakolja szét a fájljaink kis bitjeit a meghajtón. Erre a célra kiváló a JKDefrag, ami, amellett, hogy ingyenes, az egyik legjobb termék a piacon, ráadásul igen gyors. Ötletes opció, hogy képernyőkímélőként is installálható, és ha nem használjuk a gépet, rögtön hozzáfog hasznos feladatához.
 
27. SweepRAM
RAM-optimalizáló, ami nem korlátozza a RAM kiosztást, csak úgy porciózza ki, hogy minden program annyit kapjon belőle, amennyit megérdemel. Ami ezeknél a programoknál ritka az az, hogy tényleg érezhető a hatásuk. Nos, a SweepRAM ilyen ritkaság. A honlapon azt is elolvashatjuk hogyan, és mikor kell használni a programot.


Internet
28. Firefox/Google Toolbar

A böngészőháborút nem mi fogjuk eldönteni, de a rengeteg hasznos kiegészítés, az okos kezelőfelület  miatt mi a Firefoxra szavazunk (csak egy példa: próbálta már? Ctrl+F: keresés a honlapon, nem egy úszó ablakot hoz elő, mint az Explorer, hanem egy sávot alul, borzasztóan hasznos). Aki ragaszkodik az Internet Explorerhez, annak sem jöhet rosszul a Google Toolbar, amellyel meggyorsíthatjuk a kereséseinket.

29. Pidgin
A program jól jöhet, ha sokféle üzenetküldő szolgáltatásra iratkoztunk fel, a Pidgin az AIM, MSN, Yahoo!, XMPP, ICQ, IRC, SILC, SIP/SIMPLE, Novell GroupWise, Lotus Sametime, Bonjour, Zephyr, MySpaceIM, Gadu-Gadu, és a QQ accountokat kezeli. Ugyanezt nyújtja, csak kevesebb kliens támogatásával, netes kezelőfelületen, azaz bárhol elérhetően a Meebo.

30. Alpass
Jelszókezelő program, sajnos csak Internet Explorerben működik. 

31. Flashget/Flashgot
Letöltésmenedzserre is szükségünk lesz, a nagyobb fájlok több szálon történő gyorsabb letöltéséhez. Explorerhez a Flashget, Firefoxhoz a Flashgot való.

32. Local Website Archive
Weboldal-archiváló. Ha gyakran használjuk a gépünket a nettől távol, akkor életmentő lehet ez a program. Lementi a honalpokat a winchesterre, így később offline dolgozhatunk velük. A képeket is elmenti.


Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.