Új divatirányzat hódít a tengeren túl, egyre többen gépelik...
Új divatirányzat hódít a tengeren túl, egyre többen gépelik böngészőjükbe valamelyik személykereső URL-jét. S bár a Google személyre is ad találatot, a kifejezetten erre szakosodott keresők (például a Wink, a Spock, a WikiYou vagy a Zoominfo) azért jóval hatékonyabbak. Ezekben az „emberkeresőkben” egyvalami közös: ismerősökre, ismeretlenekre, rég elfeledett kedvesünkre, távolba szakadt barátokra vagy épp az ideális munkatársra lelhetünk rá a segítségükkel. A dolog pikantériája, hogy az Egyesült Államokban nem kevés cég él abból, hogy megfelelő díjazás fejében információkat szolgáltat személyekről, a világhálón viszont minden ilyesfajta adat ingyen elérhető, olykor még több is, mint amennyit az említett cégek kínálnak.
A személykeresők, a nagy keresőóriáshoz, a Google-hoz hasonlóan működnek, csakhogy az adatbázisaik kizárólag személyek adatait tartalmazzák. Ezen adatbázisok felépítéséhez átvizsgálják a különféle közösségépítő szájtokat, így például a MySpace-t, a Facebookot vagy a Xinget, az online enciklopédiákat, és még fényképgyűjtő oldalakra (pl. Filckr) is ellátogatnak. Szorgalmas hangya módjára gyűjtenek be mindent, és egy cseppet sem zavarja őket, ha a szóban forgó személy tudta nélkül kerültek fel róla esetleg kompromittáló fotók, valótlan adatok.
Ártatlanabbak és ártóbbak
A legtöbbet a Spock nevű személykeresőről hallani (Spock.com) mostanában, amely nem kisebb célt tűzött maga elé, mint lajstromba venni a Föld szinte valamennyi lakóját. Szó se róla, nagyra törő elképzelés, s lehet, hogy lesz is belőle valami, hiszen már most is több százmillió ember adatával rendelkeznek, köszönhetően a közösségi oldalak átfésülésének és a személyekkel, blogokkal foglalkozó cikkek átvilágításának. Bár a Spock elnevezésről szinte mindenkinek az Enterprise csillaghajó (Star Trek) első tisztje jut eszébe, a Spock valójában egy mozaikszó, a Single Point of Contact and Knowledge kifejezés rövidítése. Ami miatt jelenleg nem kevés szó érti a Spock házelejét: a felhasználó nem tudja ellenőrizni a profilját, így előfordulhat, hogy egy intim helyzetben készített fotó is felbukkan a neve mellett.
Jóval ártatlanabb személykereső a WikiYou, amely tulajdonképpen egy személyeket tartalmazó Wikipédia. A WikiYou (amelyet „Wikipédia + Twitterként” is jellemeznek) tulajdonképpen egy igazságtalanságnak köszönheti a létrejöttét: a Wikipeda Foundation minden olyan személy önéletrajzát törli, akit nem tart elég fontosnak ahhoz, hogy benne legyen a nagy online enciklopédiában. Ilyenek pedig, tetszik nem tetszik, vagyunk egypáran. A WikiYou ezzel éppen ellentétesen gondolkozik, szerinte mindenki megérdemel egy esélyt, ám a súlypont nála nem a fotókon és a különféle bejegyzéseken, hanem az illetők életrajzán van. Akárcsak a Wikipédia bejegyzéseit, a WikiYou életrajzait is lehet módosítani, szerkeszteni, kiegészíteni.
A Wink.com első bétaverziója már több mint két éve fent van a neten. A Spockhoz hasonlóan különféle közösségi oldalakat kutat át, emellett cikkekből és blogokból származó információkat is felhasznál. A Winkhez jelenleg 200 millió profil tartozik, s ezzel az értékkel jelenleg a világháló legnagyobb személykeresője.
Ugyancsak két éve áll az embert keresők szolgálatában a Zoominfo.com, amely idáig több mint 36 millió embert térképezett fel. Ügyfeleit elsősorban fejvadászcégek, illetve olyan vállalatok képezik, akik új munkatársakat keresnek – nekik havi 10 eurónak megfelelő összegért kínálják a pályázók adatait. Mintegy melléktermékként pedig ingyenes személykereső szolgáltatással is megjelentek a piacon. Az adatokat konferenciaprogramokból, netes újságcikkekből, magánhonlapokról gyűjtik.
Úgy tűnik, nem menekülhetünk a személykeresők karmaiból, ha sokfelé megfordultunk a neten, s letettük digitális névjegyeinket, legyen szó blogról vagy fényképekről. Visszavonni igen nehéz ezeket, ám nem kell elkeserednünk - van már ellenszer. Felismerve ugyanis a felhasználói igényeket, időközben olyan vállalatok jöttek létre, amelyek visszaállítják ügyfelük jó hírnevét a neten. A tavaly alapított ReputationDefender nevű cég például havi jelentést készít a megrendelő hálózati imidzséről, s ezért mindössze 10 eurónak megfelelő összeget kér, s nagyjából ennek a duplájáért meg is tisztítja a világhálót az ügyfél adataitól, aki így újra tiszta lappal indulhat. A ReputationDefender egyébként szinte naponta vesz fel új munkatársakat, s elnézve a Wink, a WikiYou, a Spock és a Zoominfo ténykedését, úgy tűnik, még jó darabig nem kell felhagyniuk az álláshirdetéssel.