De mi lehet az, amivel a már „sokat látott” felhasználókat a mai...
De mi lehet az, amivel a már „sokat látott” felhasználókat a mai világban még ámulatba lehet ejteni? A Dogwaffle egy ún. paint-szoftver, azaz szabadkézzel "rajzolt" (ha úgy tetszik festett) grafikákat és képeket tudunk vele előállítani. A dolog különlegessége a számítógépes grafika jellegéből (illetve ezen irányú hiányosságából) adódik: nagyon könnyen tudunk ugyanis fotókat manipulálni, élethű alakzatokat és figurákat számoltatni (gondoljunk csak a Shrek .c filmre) – nagyon nehezen tudunk azonban a számítógéppel olyan képeket készíteni, amiket az emberek több ezer éve tudnak: festett, színekben és vonalvezetési technikákban gazdag, egyáltalán nem „élethű” képeket.
A sors vagy a technika fintora, hogy ilyen technikai fejlettség és szoftverek mellett sem vagyunk képesek még csak századannyira sem szép képeket előállítani, mint amire Munkácsy volt képes pár darab ecsettel és egy vászonnal. A Dogwaffle egy hiánypótló alkalmazás: szabadkézi rajzokat, festményeket és képeket készíthetünk vele, természetesen csak akkor ha van hozzá kézügyességünk! A szoftvert 1997 óta fejlesztik folyamatosan, és a profiesszionális grafikusok között nagy népszerűségnek örvend. Persze az így „előállított” képek sem fogják még csak megközelíteni sem az igazi festmények csodálatos hatását – viszont a szabadkézi rajz területén kihozzák a maximumot a PC-ből, amire napjainkban szoftveresen lehetőség van. A program kezelése itt is rétegeken (layer) alapul, akárcsak a hagyományos editorokban, a különbség a rajzeszközökben és azok hatásaiban mutatkozik meg.
Olyan hangzatos eszközök állnak majd rendelkezésünkre mint pl. a user-defineable animated brushes (természetesen nem csak képeket, hanem animációkat is készíthetünk), custom fractal particle brushes, built-in natural media brushes – és hasonlók. Ezek mind különböző speciális „ecseteket” rejtenek, ezek segítségével állítható elő a kép, ami az összes többi rajzolóprogramtól eltérően nem „számítógépes”, hanem „természetes” megjelenésű lesz.
Ha nagyon ügyesek vagyunk, akkor egérrel is elboldogulunk, igazán szép képeket azonban valamilyen speciális eszközzel (lightpen) tudunk csak készíteni. A szoftver jellegéből adódik, hogy kezelés nem túl egyszerű: a Dogwaffle (iletve a fejlesztő) persze mindent megtesz, hogy a felület a lehető legáttekinthetőbb legyen (ezzel nincs is gond), a gond csak az, hogy ha valóban jó minőségű és művészi értékű képet akarunk készíteni (és ez a minimum, nem?), akkor rengeteg funkciót, trükköt kell majd alkalmaznunk, ráadásul sok-sok gyakorlás is szükségeltetik. Ez tehát nem egy „tízperces” szoftver! Viszont ingyenesen letölthető.