A legújabb képernyővédő-őrületnek köszönhetően most már az egeret és...
A legújabb képernyővédő-őrületnek köszönhetően most már az egeret és a billentyűzetet sem kell használnunk kedvenc weboldalaink olvasgatásához.
A See My Own Web (másik nevén Hands-Free Web Browser, azaz „kéz nélküli internetböngésző”) valószínűleg a világ első, igazán hasznos képernyővédője. Ugyanígy igaz az is, hogy valószínűleg a világ leglustább és legkényelmesebb felhasználóinak fog örömet okozni (köztük jelen sorok írójának is...) Az alapötlet gyakorlatilag nagyon egyszerű: mi lenne ha kedvenc weboldalainkat kényelmesen hátradőlve nézegethetnénk, miközben a számítógép, nekünk kényelmes tempóban automatikusan gördíti lefelé az oldalt?
Persze ezt az örületet lehet még fokozni is: mi lenne, ha osztott képernyőn akár kettő- vagy három kedvenc oldalunkat is nézegethetnénk, természetesen szintén automatikus-gördítéssel? (a modern kor embere nem használja saját kezével a gördítősávot ugyebár, csak ha muszáj...) Nos, mindezen szolgáltatások (sőt még több is) megtalálhatóak a SMOW nevű kis szoftverben, ami a tengerentúlon máris nagy népszerűségnek örvend, legalábbis a C|Net szoftveradatbázisa szerint. Nézzük, hogyan is működik ez a kis kiegészítő a gyakorlatban !
A telepítés gyakorlatilag pár pillanat, a szoftver letöltése nemkülönben – összesen másfél megabájt a mérete. Telepítés után nem történik semmi, mi is történne: hiszen egy képernyővédőt telepítettünk - elméletileg. Gyakorlatilag azonban inkább egy automatikus böngészőt. Az éles szemű felhasználó azonban észreveheti, hogy a tálcán máris megjelent egy kis kék ikon – ezzel vezérelhetjük automatikus böngészőnket. A beállítások ablak elsőre rémísztőnek hat (elég sok opció van), másodikra pedig ugyanolyan kétségbeejtő marad a helyzet... Kis gyakorlással azonban hamar rájöhetünk, hogy mi micsoda. Az első panelen még egyszerű a dolgunk: csak meg kell adnunk, hogy milyen képernyőt (osztott, illetve pontosan hány részre osztott) szeretnénk, illetve a különböző weboldalak „váltási” sebességét is itt adhatjuk meg. A következő két panelen kedvenc oldalaink listáját állíthatjuk sorba mindenféle szempontok alapján. A lényeg, hogy ha egy URL-t ide beírunk, akkor az előbb-utóbb megjelenik az automata-böngészőben. (Persze a legegyszerűbb ha csak egyetlenegyet adunk meg).
Miután az oldal (osztott képernyő esetén oldalak) megjelent, kis idő múlva szépen, egyenletesen elkezd szkrollozódni lefelé – ennek a gördítésnek a sebességét szintén hozzáigazíthatjuk olvasási sebességünkhöz. Nagyon intelligens módon a pop-up (felpattanó) reklámablakokat eltünteti a képről, így semmi sem zavarhat meg minket az olvasásban. Ezt a scroll-t ki is kapcsolhatjuk. A haladó beállításokban végül finomhangolhatjuk a különböző időzítéseket (oldalak váltakozása, mennyi ideig legyen a képernyőn, stb.). Ha mindezzel megvagyunk, csak ki kell mentenünk a beállításokat, és legközelebb ha aktiválódik a képernyővédőnk (ezt ne felejtsük el a Windowsban bekapcsolni, ha esetleg le lenne tiltva) – máris olvasgathatjuk kedvenc oldalainkat. Kényelmesen hátradőlve. Egészen pontosan tizenöt napig, a ingyenes verzió ugyanis addig működik – utána regisztrálnunk kell (5 dollár). A kérdés persze felmerül: ha a képernyővédő megjelenik, akkor a felhasználó általában nincs a gép előtt. Nos igen... De hátha mégis?