A Google Maps óriási ütemben fejlődik, folyamatosan egészül ki újabb és...
A Google Maps óriási ütemben fejlődik, folyamatosan egészül ki újabb és újabb szolgáltatásokkal. Ennek az egyik apró bizonyítéka, hogy már magyarországi utcákat és házszámokat is megtalálhatunk rajta, és itt is működik az interaktív útvonaltervezés. Egyes külföldi városokban pedig már végigsétálhatunk és körül is nézhetünk az utcákon.
A Google azonban nem volna Google, ha megelégedett volna azzal, hogy feltérképezi és elérhetővé, láthatóvá teszi a Föld minden szegletét. Szülőbolygónkat követően, más égitest után nézett, és elkészítette a Hold nagyítható térképének egy részét. Ezen megnézhetjük például, hogy hol is értek pontosan földet (bocsánat, talajt!) az Apollo leszálló egységei. A moon.goole.com címen azonban több is rejlik ennél: hat helyszínre kattintva láthatjuk az expedíció pontos időpontját, és megismerhetjük a résztvevők nevét is. A térképet, a földi változathoz hasonlóan, kicsinyíteni és nagyítani is lehet. Egy részletesebb fényképtérképet is láthatunk, azonban az igazi meglepetés a maximális nagyításkor fogadja a kíváncsiskodókat. A nagy titkot nem szeretnénk elárulni, nézze meg mindenki, miből is van a Hold!
Aki a holdutazásnál is többre vágyik, az a Google Earth segítségével felfedezheti az egész Naprendszert. Első lépésként telepíteni kell ezt az ingyenes programot (earth.google.com), amelynek létezik Windows, Macintosh és Linux változata is. A Naprendszert tartalmazó kiegészítőt pedig a www.barnabu.co.uk/solar-system-in-google-earth/ címen találhatjuk. Ha megnyitjuk ezt az állományt, már láthatjuk is a Napot, a bolygókat és holdakat. Forgathatjuk, dönthetjük, nagyíthatjuk és kicsinyíthetjük a Naprendszert. Az egyes égitestekre kattintva megtudhatjuk mekkora az átmérőjük és a tömegük. A holdak adatai között azt is elolvashatjuk, melyik bolygóhoz tartoznak, és ki, mikor fedezte fel őket. Ezen felül külső hivatkozásokat is láthatunk, amelyek elvezetnek a Wikipedia megfelelő oldalaira, illetve a JPL Photojournal képeihez. A Naprendszer tanulmányozásához érdemes kikapcsolni az atmoszféra megjelenítést. Ezt a program View/Atmosphere menüpontjában tudjuk megtenni.