2007. június. 27. 16:25 BBC Utolsó frissítés: 2007. június. 27. 16:25 Tech

Jelentősen gyorsítja a sebgyógyulást egy új típusú mesterséges bőr

Sikerrel állítottak elő mesterséges bőrt brit tudósok, mely hatékonyan gyorsítja a sebek begyógyulását.

A Regenerative Medicine nevű szaklapban megjelentek szerint a brit Intercytex cég sikeres kísérelteket folytatott mesterséges bőr előállítására. A kutatók bejelentése szerint minden eddig alkalmazott kísérleti eljárásnál jobban képes a „műbőr” az emberi hámréteggel összenőni, s így reményeik szerint jó alternatívát kínálhat bőrátültetés helyett - írja a BBC.

Jelenleg ugyanis a nagy kiterjedésű égési sérülések és sebek gyógyításához a leghatékonyabb megoldás a bőrátültetés, vagyis a bőrhám átoperálása a test olyan felületeiről, melyek nem sérültek.

Ez azonban körülményes, ezért régóta keresik a kutatók a megfelelő megoldást. Egyes orvosok úgy vélik, mivel nincs még tökéletes mesterséges bőr integráció, nem lehetséges száz százalékosan helyettesíteni a bőrátültetést.

Az Intercytex által kifejlesztett legújabb bőrpótlók a cég közleménye szerint lényegesen hatékonyabbak az előző változatnál. A sebgyógyításban szerepet játszó fibrinszálból készülő fehérjealapú anyaghoz emberi sejteket adnak, melyek a mesterséges bőr beépülését segítik a szervezetbe.

A folyamat gyakorlatilag az emberi bőr fejlődését utánozza azzal a kivétellel, hogy a sejtek a szükségesen túl további fehérjét és kollagént termelnek, mely által a kialakuló "bőrmátrix" szerkezete még szilárdabbá válik. Így lehetségessé válik a bőrt a sebbe ültetni.

A kutatók szerint a bőrmátrix szilárd állaga miatt jobban ellenáll a gyógyulás során a bőrfelületet érő behatásoknak, biztosítva a gyógyulást. Azzal pedig, hogy a kollagént is maguk a sejtek állítják elő, még gyorsabb a bőrképződés és a gyógyulás.

A kísérleti mesterséges bőr kipróbálásakor hat egészséges bőrű önkéntes karján vágták le a bőrt egy ovális felületen, s pótolták a műbőrrel. Huszonnyolc nappal később a mesterséges bőr stabilan rögzült és szépen gyógyult a seb, ráadásul a hegesedés is relatíve kicsi volt. Az Intercytex vezető kutatója Dr. Paul Kemp szerint: „meglepően gyorsan gyógyult a seb a műbőr alatt. Amennyiben a további kísérletek is hasonlóan sikeresen zajlanak majd le, forradalmasíthatjuk a sebek és égési sérülések gyógyulását.

Ken Dunn a kísérlet tanácsadó sebésze szerint „a termék úgy viselkedik, mintha valódi bőr lenne”.

Dr. Phil Stephens a Cardiff Egyetem sejtbiológusa szerint azonban, könnyű gyógyítani egészséges emberek sebeit, az igazi kérdés megállja-e a helyét a mesterséges bőr éles helyzetetekben is. Viszont ha minden körülmények közt jól vizsgázik a "műbőr", azzal jelentősen csökkenthető a sebek hegesedése és a krónikus sebgyógyulással összefüggő megbetegedések, melyek leginkább az idős emberek életét nehezítik meg.”