2007. június. 22. 15:49 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. június. 22. 15:50 Tech

Örök fényforrást alkottak

Az ígéretek szerint örökké izzó környezetbarát villanykörtét alkottak brit kutatók.

Örökké izzó fényforrást hozott létre brit kutatók egy csoportja, mely azon túl, hogy elvileg soha nem ég ki, igen nagy hatékonysággal használja fel a felvett energiát. Az lámpaizzóról azt állítják készítői, hogy élettartalma hosszabb, mint a lámpa melybe becsavarják. Ráadásul nem csak fényforrásnak alkalmas, hanem használható a tévék képernyőjének hátsó megvilágítására is.

© ceravision.com
Tartósságának titka abban rejlik, hogy nincs benne elektróda. Mert annak ellenére, hogy a legelterjedtebb és a legegyszerűbb a villanykörtét direkt az elektródához kötni, éppen ez okozza a a körte gyors kiégését. Az elektróda kiégeti az izzót. S ugyan kémiai reakcióval a körtébe gázt töltve, s így növelve a világítást szabályozó ellenállást javítható a helyzet, de a szigetelés a körte formája nyomán igen nehézkes, s ez további meghibásodások forrása lehet.

A Milton Keynesben székelő Ceravision vállalat kutatói olyan megoldást fejlesztettek, mely kiküszöböli az elektróda szükségességét. Az eszköz ugyanis mikrohullámot használ az áram fénnyé alakításához. A készülék egy-egy kisméretű alumínium-oxid lámpatestből áll melyben egy nyílást alakítottak ki az izzónak. Amikor az alumínium-oxidot mikrohullámú sugárzás éri – egy a mikrohullámú sütőhöz igen hasonló technológia révén – koncentrált elektromos mező jön létre.

A gázzal teli hengeres kapszulában, mely a nyílásba van helyezve, a mikrohullám hatására ionizálódnak a gázatomok. Az elektronok gyorsulásával az elektromos mezőben felerősödik az energia, melyet továbbít az atomoknak és a gázmolekuláknak melyekbe az atomok beleütköznek, s így izzó plazma jön éltre.

Az így létrejövő fény ragyogó és energiahatékony, míg ugyanis egy hagyományos villanykörte a felvett energia 5 százalékát használja csak világításra, s a neoncsövek is csak 15 százalékot, addig a Ceravision lámpája a felvett energia több mint felét fénnyé alakítja.

A készülék hosszú élettartalmát annak köszönheti, hogy nincs benne izzószál, emellett az az előnye is megvan, hogy üzemeltetése nyomán kevesebb széndioxid keletkezik a nagyobb energiahatékonyság miatt.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.