2007. május. 27. 10:28 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 27. 10:35 Tech

Mágnessel az elbutulás ellen

Mágnestekerccsel kezelt patkányok agyában új neuronok jöttek létre, ami azt jelentheti, hogy az eljárás embereknél is alkalmazható lehet, főként az időskori elbutulás különféle változataitól szenvedő betegeknél - olvasható a New Scientist című nemzetközi tudományos magazin honlapján.


A New York-i Városi Egyetem kutatói öt napon át alkalmazták a mágneses agyi stimulációt (TMS) patkányokon, és ennyi már elegendő volt ahhoz, hogy bizonyos agyi kapcsolataik erősebbé váljanak, elsősorban a tanulással és az emlékezettel összefüggő területeken.

A TMS-t eddig számos agyi betegség esetén alkalmazták, így például depresszió, skizofrénia kezelésére és a stroke ("fehér" agyvérzés) utáni rehabilitáció érdekében. Ha a módszerrel embereknél is olyan hatás érhető el, mint patkányoknál, akkor számos elbutulással összefüggő betegség, így az Alzheimer-kór is kezelhető lesz általa, vagy legalábbis lassítható lesz e betegségfajták lefolyása, mivel a TMS erősíteni látszik a gyengülő agyi kapcsolatokat - remélik a szakemberek.
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.