2007. május. 22. 14:15 MTI Utolsó frissítés: 2007. május. 22. 13:57 Tech

Űrszikla robbant fel Amerika felett 13 ezer éve

Egy megvitatásra váró új elmélet szerint hatalmas űrszikla robbant fel mintegy 13 ezer évvel ezelőtt Észak-Amerika felett, ami éghajlati katasztrófát és olyan állatfajok kipusztulását okozta, mint a mamut, az elefánt, a ló, a teve, az óriás lajhár és medve.

Mint a BBC honlapján olvasható, a szakemberek Acapulcóban, az Amerikai Geofizikai Szövetség konferenciáján vitatják meg az újdonsült elképzelést ezen a héten. Az elméletet több mint húsz feltárás támasztja alá, amelyeket üledékes kőzetrétegekben végeztek Észak-Amerika különböző pontjain.

© NASA
Az üstökös vagy aszteroida légkörbe jutott öt kilométer átmérőjű darabjának felrobbanása az egyik kőkorszaki populáció, a Clovis-kultúra végzetét is előidézte.

A szikla robbanása után vagy azért nem maradt hátra kráter, mert akkoriban, azaz az utolsó jégkorszak idején vastag jégréteg fedte Észak-Amerika sok ezer négyzetkilométerét, és ez páncélként védelmet adott, vagy pedig azért, mert a szikla még a légkörben felrobbant.

A kőzetek vizsgálata során találtak egy fekete szénréteget is, amely arra utal, hogy a robbanás után hatalmas tüzek söpörtek végig a kontinensen. Ám a forróság után ezer éves lehűlés következett, amely Ázsia és Európa éghajlatára és embercsoportjaira is kihathatott. A hagyományos elmélet szerint Amerika őslakói északkelet-Ázsiából vándoroltak át Amerikába az utolsó jégkorszak végén egy földhídon, amely a mai Bering-szoros. A Clovis-kultúra volt az egyik legkorábbi vadászó-gyűjtögető embercsoport, amely áttelepedett, és azokról a pattintott lándzsahegyeiről híres, amelyeket a kőkorszak legkifinomultabb kőeszközei között tartanak számon. Noha csaknem egy szálig kipusztult ez a kultúra, idővel számos, más, vadászó-gyűjtögető csoport jelent meg.

Hirdetés