2007. április. 24. 12:10 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2007. április. 24. 12:14 Tech

Létezik a Supermannek erőt adó kristály

A kriptonit - az a kristály, amelyből Superman rendkívüli erejét nyeri - igenis létezik, méghozzá itt a Földön - közölte a Reuters hírügynökség egy brit tudós bejelentése nyomán.

A Szerbiában felfedezett ásványnak ugyanis gyakorlatilag ugyanaz a vegyi összetétele, mint a Superman-képregényekben és -filmekben szereplő földön kívüli kristálynak: nátrium-lítium-bór-szilikát-hidroxid.

A bámulatos egyezésre dr. Chris Stanley, a londoni természettudományi múzeum ásványtudósa bukkant rá az interneten, amidőn az új kőzet vegyi összetétele után kutatott.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

"Elámultam, amikor rájöttem, hogy ugyanaz a tudományos elnevezése annak a kriptonitot tartalmazó kőzetdarabnak, mint amelyet Lex Luther lopott el a múzeumból a Superman visszatér című filmben" - mondta Stanley.

A Jadarite névre keresztelt anyagot a londoni természettudományi múzeum és kanadai országos kutatási tanács tudósainak vizsgálatai nyomán nyilvánították hivatalosan is új ásványnak. A brit főváros múzeuma azt is lehetővé teszi, hogy az érdeklődők április 25-én és május 13-án meghatározott időben személyesen is megtekintsék a misztikus ásványt, amely azonban nem zöld, ahogyan azt a Superman-történet írja, hanem fehér, és sem fluort, sem radioaktív anyagot nem tartalmaz.

Kripton
Név: kryptosz = rejtőzködő
Felfedezés: William Ramsay és M.W. Travers 1898
Fizikai tulajdonságok: színtelen, szagtalan, íztelen gáz
A Rio Tinto nevű kutatócsoport által felfedezett kőzet, azután került a Dr. Stanley-hez, hogy a kutatók egyik eddig ismert ásványfajtához sem tudták besorolni. Egy londoni szakértő felgöngyölítette az asvány kémiai összetevőit, melyekre kutatásai végén a neten is rákeresett, s így bukkant rá a fikciós irodalomban Lex Lutherre, s a Superman visszatérre.

Az ásvány elnevezése körül máris vita alakult ki, mert azt nem nevezhetik kriptonnak, lévén semmi köze a periodikus rendszerben szereplő kriptonhoz, mely gáz halmazállapotú.

Hirdetés