2007. április. 19. 16:22 MTI Utolsó frissítés: 2007. április. 19. 16:13 Tech

Természetvédelmi informatikai rendszert telepítenek szeptembertől

A Természetvédelmi Informatikai Rendszer (TIR) kiépítése szeptemberben fejeződik be - tájékoztatott a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium.

Az adatgyűjtő és szolgáltató rendszer a természetvédelem területi szerveinek helyi hálózatait fogja majd olyan egységbe, amely megfelel az Európai Unió elvárásainak is. Az állampolgárok számára az információs rendszer bevezetésével gyors és pontos digitális adatszolgáltatás valósul meg.
 
A rendszer fejlesztése EU támogatással 2004-ben kezdődött meg, a program költségvetése 500 millió forint. A rendszer fejlesztését az Albacomp végzi.
 
Az információs rendszer segíti a természeti értékek nyilvántartását, a stratégia tervezést, a Natura 2000 területek állapotának nyomon követését, a kutatásokat, a védetté nyilvánítási folyamatokat, a kárelhárítást és az oktatást. A rendszer hivatott biztosítani a természetvédelmi döntések szakmai megalapozását, az ország természeti állapotának jellemzését, az EU csatlakozással járó természetvédelmi irányelvek előírásainak teljesítését.
 
A projekt keretében az Albacomp kiépíti a Természetvédelmi Törzsadat Alapnyilvántartó Rendszert, amely többek között tartalmazza a magyarországi nemzeti parkokra, tájvédelmi körzetekre, természetvédelmi területekre és természeti emlékekre vonatkozó összes információt, így például az ingatlan-nyilvántartási, erdészeti, vagyongazdálkodási, biotikai és számos más adatot. Az új rendszerben az adatokkal való hatékony munkát egy vezetői döntés-előkészítő modul segíti.
hvg360 Matalin Dóra - Hamvay Péter 2025. május. 02. 19:30

Mitől lesz finom a főzelék, milyen vendégektől borul ki Sárközi Ákos, és van-e itthon jó és olcsó alapanyag?

Mit értenek sokan félre a gluténmentességben? Hogyan lehet kikeveredni a főzeléktraumákból? Melyik alapanyagokat utálják legjobban a magyarok? Szuvidáljunk, vagy kövessük nagyanyáink módszereit? És miért nem szabad soha válaszolni Sárközi Ákos kérdéseire az éttermében? A Michelin-csillagos séf, Szatmári Ferenc gasztroblogger és Horváth Judit gasztroíró, receptfejlesztő volt a HVG Címlapsztori vendége.