Kétmilliárd dolláros Intel gyár épül Kínában
Az Intel kétmilliárd dolláros befektetéssel épít chipgyárat Kínában, jelentősen hozzájárulva az ország csúcstechnológiájának fejlődéséhez.
Az épülő gyár az első ázsiai integrált-lapkaüzem lesz, mely az amerikai cég legdinamikusabban növekvő piacának igényeit hivatott kiszolgálni.
„Ez a projekt bizonyítja, hogy Kína stratégiai jelentőségű ország cégünk üzletpolitikájában” – nyilatkozta a bejelentés kapcsán a BBC-nek Paul Otellini az Intel elnöke.
A kínai gyárban várhatóan az Intel aktuális csúcs-chipjeinél egy generációval régebbi szériák gyártása várható. A cég eddig is több mint 6000 kínainak adott munkát sanghaji és csengdui gyáraiban, a mostani lépésével azonban 4 milliárd dollárra emeli helyi befektetéseit.
Az új gyár a tervek szerint 2010-ben kezdi meg a termelést az észak-kelet kínai Dalian kikötővárosában, ahol 90 nanométeres technológiát alkalmaz majd.
„Kína a legdinamikusabban növekvő piac az Intel számára, s úgy véljük különösen fontosak itteni befektetéseink, hogy vásárlóink növekvő igényeinek a jövőben is képesek legyünk megfelelni” – tette hozzá Otellini. Az Intel szeretné, ha Kína gyártóból fejlesztővé lépne elő – tette hozzá.
Zhan Csiao-kiang a Kínai Nemzeti Fejlesztési és Reform Bizottság elnöke, abbéli reményének adott hangot a bejelentés kapcsán, hogy „remélhetőleg több hozzáadott értéket igénylő kutatási projekt” érkezik az országba.