2007. március. 05. 20:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. március. 05. 20:20 Tech

Berners-Lee: Tartsuk meg a net szabadságát!

A World Wide Web atyjaként számon tartott Tim Berners-Lee egy múlt héten politikusok előtt tett nyilatkozatában az internet szabadságának fenntartására hívta fel a figyelmet, és óva intett attól, hogy egy ország vagy egy vállalat elhatalmasodjon felette.

Tim Berners-Lee
A web működését szabályozó jogalkotás prioritásként kell hogy kezelje annak szabadságát: „maga a web egy nagy üres lap, egy fehér vászon kell, hogy legyen, amely nem hátráltatja a jövő innovációit” – közölte a lovaggá ütött mérnök, az amerikai parlament alsó házában az internetes és telekommunikációs törvényeket alkotó panel tagjaival - írja a ZDNet.

Abból kell tehát kiindulnia a törvényalkotóknak, hogy bárki hozzáférhessen, függetlenül attól milyen szoftvert, hardvert és internet-szolgáltatót használ, milyen nyelven beszél és milyen képességeiben korlátozott – mondta Berners-Lee.

Ő volt az első "áldozata" annak a washingtoni meghallgatásnak, mely egy hosszabb sorozat a „World Wide Web Jövője” címmel indult útjára, s célja a politikusok kapacitálása a kommunikációs témák hatékonyabb és gyorsabb megtárgyalására.

Annak ellenére, hogy azelőtt a net semlegességéért küzdők egyik fő hangadója volt, a politikusok előtt tartott előadásában egy rövidebb részt a tavaly a témában a Kongresszus elé került törvénytervezeteknek szentelt. „Úgy érzem a diszkriminációtól mentes internet létkérdés a webre épülő társadalmak számára. Szerintem ez a kommunikációs médium annyira jelentős, hogy kiemelt elbánásban kell részesíteni.”

Az internet semlegessége mellett lándzsát törők tiltanák a szolgáltatóknak – mint a Verizon és a Comcast – hogy különdíj ellenében a tartalomszolgáltatók adatai prioritást élvezzenek az információs szupersztrádán, magyarán tartalmaik gyorsabban töltődhessenek le másokénál. Edward Markey massachusettsi demokrata képviselő, a meghallgatás szervezője, a tervezet egyik fő támogatója volt a tavalyi vitán, melyen a törvénybe iktatás kapcsán tartottak.

A kérdés azonban komolyan megosztja a döntéshozókat, mert amellett hogy a republikánusok a tervezet ellen vannak, a demokraták közt is van olyan képviselő, aki annak elfogadása ellen voksolna.

Berners-Lee-t tisztelettel teli áhítattal hallgatták az előadásán részt vevő politikusok. Joe Barton texasi republikánus képviselő szerint a World Wide Web konzorcium igazgatója azon kevés személyiségek egyike, aki „tényleg jelentőset tett a világért, melytől az sokkalta jobb lett”.

A szakember előadásában kitért a digitális jogvédelem kérdésére, mely jelenleg senkinek nem használ. Példaként az Apple-t hozta, mely ugyan a legnagyobb online zenebolt, de igazi fejlődésének gátja éppen az általa használt másolásvédelem. Ezzel kapcsolatban Steve Jobs Apple elnök éppen a múlt hónapban rukkolt elő, egy az eddigiektől eltérő gyakorlat bevezetésének ötletével, melyre a nagy kiadókat is buzdította.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.