2007. február. 02. 15:43 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 02. 15:43 Tech

Roncsteleppé válhat a Nemzetközi Űrállomás

Teljes csőd fenyegeti az űrkutatás eddigi legnagyobb beruházását: a tervezett űrbeli kutatóváros helyett roncsteleppé válhat a Nemzetközi Űrállomás (ISS).

Az űrállomás már nem prioritás
a NASA számára
© Mosnews.com
A Die Welt című német napilap internetes változata szerint a 100 milliárd dollár értékű űrállomást csak 10 esztendei használatra tervezték, azonban a Columbia űrrepülőgép katasztrófája miatt még ennyi ideig sem használják.
 
Az ISS viszonylag alacsony Föld körüli pályán kering, és az egyik legdrágább és legnagyobb űreszköz az űrkutatás történelmében. A programban 16 ország vesz részt: az Egyesült Államok, Oroszország, Japán, Kanada, Brazília, és az Európai Űrügynökség (ESA) 11 tagállama. Az állomás jelenlegi befogadóképessége három fő. Eddig az állandó személyzetek minden űrhajósa amerikai vagy orosz volt. Az ISS-t rajtuk kívül sok űrhajós meglátogatta más országokból, járt ott még két űrturista is.
 
A jelenleg hivatalosan még érvényes tervek szerint az űrállomást 2010-ben fejezik be, ezután a jelenleg üzemelő űrrepülőgépeket, az Atlantist, a Discoveryt és az Endeavourt kivonják a forgalomból. A 100 méter hosszú, 400 tonna súlyú űrállomás ugyanakkor 5 év múlva már nem működik. Néhány évvel ezelőtt az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA akkori főnöke, Daniel Goldin még arról beszélt, hogy hat űrhajóssal valóságos kis kutatóváros működik majd az űrben, de erről ma már nincs szó, mert átprogramozták az amerikai űrkutatási célokat. Ma ismét az a cél, hogy emberek szálljanak le a Holdon, majd később a Marson. Az ISS-re tervezett amerikai kutatóprogramot törölték, annyi maradt csak belőle, hogy a további, a hosszú távú űrutazásokat segítő orvosi kísérleteket folytatnak majd az űrállomáson.
 
Az orosz űrkutatási ügynökség vezetője, Nyikolaj Szevasztjanov szerint senki sem akarja lehozni az űrállomást, vagy a tenger fenekére küldeni, mert mindenki számára világos, hogy az ipar számára nagyon fontos lehetőségeket nyit. Ugyanakkor ha most korlátozzák az ISS élettartamát, akkor később nagyon nehéz lesz egy hasonló nagy nemzetközi vállalkozásba fogni - hangoztatta az Enyergija konszern vezetője. Szerinte egyébként 2025-ig meg lehetne hosszabbítani az űrállomás működését, az űrhajósok szállítását pedig a háromszemélyes Szojuz űrhajókkal biztosítanák. A kérdés csak az, hogy ki fizeti a vállalkozást, mert az oroszok erre önmagukban nem képesek - írta online kiadásában a német lap.