Abortusztablettával a rák ellen
Amerikai szakértők szerint az abortusztablettaként ismert terhességmegszakító gyógyszer egyik vegyületét hatékonyan tudnák használni a mell-, illetve a méhnyakrák elleni küzdelemben.
Jöhetnek az embereken végzett tesztek © sxc.hu |
A kutatás egyik legjelentősebb felfedezése – az egerekkel folytatott kísérletek alapján – hogy az RU-486 különösképp azokban a szervezetekben fejti ki áldásos hatását, amelyek genetikailag kifejezetten hajlamosak a rákos megbetegedésekre.
A szakértők szerint ezt a hajlamot a BRCA1 jelzésű gén hibás működése okozza, s azok a nők, akikben a gén jelen van, 70 éves korukig 50 százalékban betegednek meg.
Az RU-486 – más nevén mifepristone – a terhesség első három hónapjában alkalmas a terhesség megszakítására, azáltal, hogy leállítja a progeszteron termelését és ezáltal megszakítja az embrió fejlődését.
Kisebb adagokban esemény utáni tablettaként is használható, mivel megakadályozza, hogy a megtermékenyített petesejt fejlődésnek induljon.
Eva Lee professzor a University of California kutatója kollégáival olyan egereket vizsgált, amelyekből eltávolították a BRCA1 gént. Úgy találták, hogy az egerek az emlőikben lévő mirigyekben nagy mennyiségű progeszteronreceptort halmoztak fel. Ezek a molekulák teszik lehetővé, hogy a hormon kifejtse a hatását.
Amikor a progeszteron összacsatlakozott a receptorokkal, a kutatók úgy találták, hogy ez elősegítette az abnormális sejtszaporodást. Ezt követően a vizsgált egerek nyolc hónapon belül mindegyikénél daganatos megbetegedést mutattak ki.
A kontrollcsoportként használt egerek, amelyeket az RU-486-tal kezeltek azonban még egy év múlva is tünetmentesnek bizonyultak.
A tudósok szerint azonban nem az abortusztabletta a legjobb megoldás rák ellen, ugyanis annak egyes hatóanyagai olyan receptorokra is hatnak, amelyek nem kívánt mellékhatásokat idézhetnek elő. Azonban a progeszteron termelését gátló hatást felhasználhatják egy rákellenes gyógyszer előállításához.
„Érdekes felfedezés, amely elősegítheti egy rákellenes gyógyszer kifejlesztését” – kommentálta a tanulmányt a BBC-nek Dr. Kat Arney a brit Cancer Research szakértője. „Annyit már tudtunk, hogy a nemi hormonok szintje fontos tényező a rákkal kapcsolatos kockázatok terén, s, hozzájárulhat a daganatok kifejlődéséhez. Ezek az új kutatási eredmények sokat elárulnak a BRCA1 gén hibás működéséről. A következő lépés megvizsgálni, hogy a felfedezés emberek esetében is megállja-e a helyét.
A szakértők szerint a mellrákos megbetegedéseknek csupán egy kisebb hányadát okozza a BRCA1 mutációjához köthető hibás működés.