2006. március. 21. 11:01 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 21. 11:01 Tech

Szupererős műizmot fejlesztettek ki

Az amerikai és észak-koreai tudósok által kidolgozott mesterséges izmok akár százszor erősebbek lehetnek az emberi izomszövetnél.

A kutatók által bionikusnak nevezett izmok alkohol és hidrogén felhasználásával működnek. A műizmokat a jövőben végtagokba ültethetik be, de a kutatást végző Texas-i Egyetem tudósai szerint az új izmokkal a katonák, űrhajósok, vagy tűzoltók a jövőben "szuper erő" kifejtésére is alkalmasak lehetnek.

Mindezidáig elemek működtették a mesterséges izmokat, az újak azonban hidrogént és alkoholt égetnek el, az összehúzódást és az elernyedést pedig a kémiai reakciók keltette hőmérséklet emelkedése és csökkenése váltja ki.

Egy másik műizomtípus a kémiai energiát elektromossá alakítja, hajlékonnyá téve ezáltal a mikroszkópikus széncsövecskékből álló anyagot. A mesterséges izmok leutánozzák a természetet. Az izomban lejátszódó kémiai reakció lehetővé teszi a mechanikus munkavégzést, az elektrokémiai áramkörök úgy működnek, mint az idegek - mondta John Madden a vancouveri British Columbia Egyetem kutatója.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.