Egyre terjedelmesebb a norvég rákkutató hamisítási botránya
Nem is egy, hanem összesen három vezető orvosi szaklapban publikált hamisításokon alapuló cikkeket Jon Sudbo norvég rákkutató, akinek üzelmeire egy héttel ezelőtt derült fény.
Jon Sudbo Első lebukása január 15-én történt, amikor az orvos munkaadója, az oslói Radium kórház közölte: a 44 éves kutató légből kapott neveket és kórtörténeteket használt a Lancet című brit tudományos folyóirat 2005 októberi számában megjelent „Nem szteroid alapú gyulladásgátlók és a szájrák kockázata” című tanulmányában.
A hamisításra akkor derült fény, amikor az onkológus egyik kollégája megkérdőjelezte a cikkben szereplő adatokat. Az írásában szereplő ellentmondásokkal szembesülve a kutató kénytelen volt beismerni, hogy az egész tanulmány valótlan adatokon alapul.
A botrány kirobbanása óta Sudbo betegállományban van, de hétfőn jobbnak látta ügyvédje, Erling Lyngtveit útján közölni: nem csak a Lancet olvasóit csapta be, hanem 2004 áprilisában a New England Journal of Medicine, 2005 márciusában pedig a Journal of Clinical Oncology című szaklap közönségét is.
Az ügyvéddel azt üzente a külvilágnak, hogy a csalásoknál nem a pénz, hanem a rang, a hírnév és a sikeresség vezérelte. Közölte továbbá: a három közül egyik esetben sem tudtak társszerzői arról, hogy hamisított adatokkal dolgoznak.
A kutató „nagyon szégyelli magát azért, amit tett, és szeretne tiszta vizet önteni a pohárba” – hangoztatta megbízója nevében Lyngtveit ügyvéd.
Hogy ebből mennyi igaz, azt nem tudni, de a kórház honlapján egy 2004. március 31-i bejegyzés szerint a doktor 10 millió dollárt kapott öt évre, rákkutatási célokra, egész pontosan, hogy 350-400 pacienst kezeljen két gyógyszerrel. Hogy a tízmillióból mennyi jutott Sudbonak, azt természetesen pillanatnyilag nem lehet tudni.