Hamarosan kiépül a katasztrófaelhárítók távközlési rendszere
Egy évek óta húzódó projekt végére kerülhet pont, ha 2007 januárjában üzembe áll az Egységes Digitális Rádiótávközlő Rendszer (EDR), amely a katasztrófavédelem, a rendőrség, a határőrség, a vízügy, a környezetvédelem, a természetvédelem és a polgári titkosszolgálatok szervezeteinek teremt lehetőséget a közvwetlen kommunikációra.
Ma kezdődik az idei TETRA Világkongresszus és Kiállítás a Frankfurt am Main-i vásárközpontban. A rendezvényre 70 országból 150 előadót és több ezer résztvevőt vár a szervező Tetra MoU Szövetség. A magyarországi Egységes Digitális Rádiótávközlő Rendszer (EDR) létrehozásával és működtetésével kapcsolatos feladatokkal megbízott kormánybiztos, Pesti István a december 1-jei plenáris ülésen mutatja be a hazai EDR Projektet. Előadásának várhatóan komoly nemzetközi hírértéke lesz, ugyanis a magyarországi készenléti digitális kommunikációs rendszer kiépítése világviszonylatban is az év TETRA-eseményének számít, továbbá az EADS-nek mint szállítónak a magyarországi EDR az első TETRA-szerződése.
A hazai készenléti rádiókommunikációs rendszer fővárosi hálózata a szerződések szerint jövő év április 5-éig épül ki. A szolgáltató Budapesten 34 bázisállomást és 2 átjátszó állomást telepít, 14 ezer végkészüléket bocsát a felhasználók (Rendőrség, Katasztrófa-védelem, Határőrség, Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság és polgári titkosszolgálatok) rendelkezésére. A szállítónak 2007. január 31-éig kell átadnia a teljes országos TETRA-hálózatot, amely Magyarország területének 94 százalékát fedi le. Ekkor már 2-300 bázisállomás és 42 ezer végkészülék lesz a rendszerben. Az országos és éves rendelkezésre állás 99,9 százalékos lesz, ami azt jelenti, hogy a kiesés legfeljebb 8 óra lehet 12 hónap alatt.
Ezzel lezárul egy hosszú évek óta húzódó és igen sok pénzt feleslegesen elnyelő projekt. Jelenleg ugyanis az országnak azok a szervezetei, amelyek vészhelyzetben vagy katasztrófahelyzetben (például természeti csapások, jelentős méretű környezetszennyezés, stb.) felléphetnének, nem képesek hatékonyan kommunikálni egymással, mert mindannyian önálló és teljességgel elavult távközlési rendszert üzemeltetnek. AZ EDR ennek az áldatlan megosztottságnak vet véget, s teremti meg a gyors és közös cselekvés lehetőségét.