Tehénlepény hajthatja a jövő akkumulátorait
Közeleg a nap, amikor a laptopokat és mobilkészülékeket üzemeletető akkumulátorokat tehénürülék táplálhatja energiával, még ha nem is közvetlenül.
Egy új kutatás eredményei szerint – képzeljük el a kutatásindító értekezletet -, fél liter tehénürülék képes 600 millivolt áram előállítására. Ez persze nem sok energia, körülbelül egy fél tölthető elem energiájával ér fel.
Az előállítási folyamat a következő: az áram akkor termelődik, amikor a gyomorban lévő élő celluloidokat a baktériumok feldolgozzák, s ezzel elektronok szabadulnak fel. A kutatók rájöttek, hogy hatékonyabb a tehén által már megemésztett végtermékből kinyerni a baktériumokat, mint közvetlenül az állat gyomornedveiből.
Ilyen módon a kísérlet alatt harminc napig üzemeltettek egy energia cellát fennakadás nélkül pusztán tehéntrágya felhasználásával. A tehén-elem 300-400 millivolt áramot adott le folyamatosan. A valódi probléma azonban csak akkor vetődik fel, ha megpillantjuk a tehénelem méreteit, mely ráadásul csak egy fél ceruzaelemet képes helyettesíteni. Két tehénelem mérete, egy harminc centiméter magas és tizenöt centiméter széles ganékupacban realizálható. Ez pedig nem éppen mérettakarékos.
A technológia tehát mindenképp a környezetbarát energiahordozók világa felé mutat, különösen most, hogy a kőolajárak egyre feljebb szöknek. Amennyiben tehát az üzemanyagcellás járművek felé halad a világ, várhatóan megnő majd az utak mellett legelésző jószágok száma, de a baktériumok által nyerhető energiahordozók esetben is több évtizednyi távra vagyunk elterjedésüktől.