2005. augusztus. 29. 16:12 Panoráma Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 01. 14:49 Tech

Az óceánok fontos szerepet játszanak az üvegházhatás fékentartásában

Dél-Kaliforniai óceánkutatók 10 éves hosszú távú megfigyelése szerint a világ óceánjainak táplálékláncában az eddigi hiedelemmel ellentétben alapvető szerepe van a levegő nitrogénjének. A jó hír az, hogy az óceánok jelentős mennyiségű széndioxidot nyelnek el, s ezzel az üvegházhatást csökkentve lassítják a globális felmelegedést.

A végtelen óceán. A széndioxid 20 százalékát
köti meg
© nhptv.org
A nitrogén az élő szervezetek építőanyaga, és a fitoplanktonok és más tengeri élőlények alapvető tápanyaga. A biológusok régóta tudják, hogy a tenger mélyén bomló szerves anyagokból felszáll a felszabadult nitrogén. A probléma az, hogy nem szabadul fel annyi, amennyire a felszínhez közeli élőlényeknek szüksége van.

Douglas Capone amerikai óceán-biológus a Global Biogeochemical Cycles című amerikai tudományos folyóiratban számolt be tízéves kutatómunkájáról, melynek során számtalan méréssel igazolta, hogy a vízben élő mikroorganizmusok a levegőből is jelentős mennyiségű nitrogént vesznek fel. Publikációját a Nature legutóbbi számában Nicolas Gruber, a California Egyetem professzora kommentálta.

Régebben úgy gondolták, hogy a levegő nitrogénjének megkötése csak csekély szerepet játszik az óceánok anyagcseréjében. Újabb becslések szerint azonban a nitrogén megkötésnek sokkal nagyobb geokémiai szerepe van, s erre Capone kutatásai közvetlen bizonyítékokat szolgáltatnak.

Capone és munkatársai hat körútjuk során 1994 óta 150-nél több helyszínen mérték a nitrogén megkötés arányát. Mivel csak közvetett mérés lehetséges, egyszerre sokféle, egymástól független mérési módszert használtak.

Capone tanulmányában évi 1,5 milliárd tonnára becsüli az óceánok széndioxid felvételét, ami a világ széndioxid termelésének 10-20 százaléka. Ha élénkíteni lehetne a Trichodesmium-hoz hasonló nitrogénmegkötő mikroorganizmusok szaporodását, az óceánok még több széndioxidot el tudnának nyelni. Elvileg foszforral és vassal műtrágyázva az óceánokat, növelni lehetne a széndioxid felvételt, de ez egyelőre kiszámíthatatlan mellékhatásokkal, az atmoszféra megmérgezésével járhat.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.