Új épületeik tisztítják meg a városokat a szennyezéstől
A környezetszennyezés hatásai ellen küzdő skandináv tudósok a szmogot elnyelő, légtisztító építőanyagok kifejlesztésén dolgoznak. Azt remélik, hogy a jövőben olyan városok épülnek majd, amelyekben házak, úttestek elnyelik, illetve elbontják a légszennyező anyagokat.
A CNN hírtelevízió beszámolója szerint, az eddig 1,7 millió dolláros közös finn-svéd programban résztvevő Skanska építőipari konszern szóvivője, Karin Petterson a projekt céljai között említette, hogy az autóalagutak kipufogógázt elnyelő betonból készüljenek.
Az eljárás lényege, hogy az építőanyagokhoz titánium-oxidot adagolnak, amely kémiai reakció során elbontja a nagyvárosi szmog legfontosabb alkotóelemeit, például a nitrogén-oxidokat, amelyek elsősorban légúti megbetegedéseket, tüdőkárosodást okoznak.
Hagyományos és öntisztuló (jobbra) ablak egy év használat után. Javuló tisztánlátás © Saint-Gobain Recherche |
Hasonló elven alapuló öntisztuló üvegek és burkolatok már régóta vannak a piacon. Japánban számos épületet borít a fotokatalízist kiváltó burkolat – köztük a nevezetes tokiói Maronucsi-házat –, hogy csökkentse a szennyeződések lerakodását.
Az Európai Unió tavaly 2,27 milliárd eurót fordított az úgynevezett „okos" építőanyagok fejlesztésére. Ennek ellenére a legtöbb kutató egyelőre nem biztos abban, hogy a mindennapi használat során is annyira hatékonynak bizonyulnak majd a légtisztító építőanyagok, mint a kísérletekben.