Esetleges problémák esetén is fellövik a Discoveryt
Akkor is engedélyt adnak a Discovery amerikai űrrepülőgép elindítására kedden, ha ismét rendellenességet mutat az űreszköz külső üzemanyagtartályának az egyik szintmérője, ami miatt az előző start előtti visszaszámlálást leállították.
© AP |
A Discoveryt a tervek szerint kedden, közép-európai idő szerint 16 óra 39 perckor indítják el a Nemzetközi Űrállomás felé. Ha a hónap végéig nem tudnák fellőni az űrsiklót, úgy legközelebb szeptember 9-én próbálkozhatnak ismét.
Az űrrepülő jelenleg a legidősebb ilyen szerkezet a NASA állományában. Szűzrepülése 1984. június 26-án lett volna, de avisszaszámlálást másodpercekkel az indulás előtt leállították egy szelep meghibásodása miatt, s ezért az űrsikéó első útja végül 1984. augusztus 30-án valósult meg.
A Nasa "igavonója" - harmadikként készült el az űrrepülőgépek sorában, s eddig 30 alkalommal járt a világűrben, vagyis jóval többször, mint az eredeti öt űrrepülő bármelyike. Kereken 242 napot töltött az űrben és nem egész 159 millió kilométert tett meg.
A Discovery űrsikló súlya külső tankjával együtt induláskor jó 2000 tonna, de ennek háromnegyedét teszi ki a repülés első nyolc és fél percében felhasznált üzemanyag súlya.
A Chalenger és a Columbia 1986-ban, illetve 2003-ben bekövetkezett katasztrófája után mindkét alkalommal a Discoveryt választották ki a baleset utáni első útra.