2005. július. 20. 11:42 MTI Utolsó frissítés: 2005. július. 20. 11:45 Tech

Megtalálták a hirtelen csecsemőhalál okát

Alvás közben fellépő szerotonin-hiány okozza a hirtelen csecsemőhalált - állítják amerikai tudósok, akiknek kutatásairól az amerikai Neurológiai Társaság számolt be honlapján.

Hirtelen csecsemőhalálnak, vagy bölcsőhalálnak azt a megmagyarázhatatlan jelenséget nevezik, amikor a tökéletesen egészséges csecsemőt lefektetik aludni, és az nem ébred fel többé. Amerikában a statisztikák szerint tízezerből hat 2-6 hónapos csecsemővel történik meg ez a szerencsétlenség.

Jim Filiano és Hannah Kinney, a Harvard Medical School gyermekkórházában próbálta megtalálni a rejtélyes jelenség hagyományos boncolással nem kimutatható okát.

Először a csecsemőt a kritikus fejlődési szakaszokban érő káros hatásokat vizsgálták, például hogy terhessége alatt dohányzott-e, vagy ivott-e alkoholt az anya. Felmerült, hogy a jelenségnek genetikai oka lehet, és vizsgáltak egyéb stresszhatásokat is, például hogy hason, vagy háton fekve aludt-e a csecsemő, mivel a hason fekvőkkel gyakrabban fordult elő az eset.

A tényleges magyarázathoz a szövettani vizsgálat vezetett: Kinney úgy találta, hogy az áldozatok agyában szokatlanul kevés szerotonin receptor található, tehát a kifejletlen szerotonin rendszer a legnagyobb kockázati tényező.

Az is kiderült, hogy a szerotonin receptorok a lélegzéshez hasonló életfunkciókért felelős agyterületen nem a szokásos helyekre kötődnek. Leegyszerűsítve arról van szó, hogy hiába érzékeli az agy, hogy nő a vér széndioxid tartalma, nem jut el a tüdőhöz az a vészjelzés, hogy szaporábban kell lélegezni.

Állatkísérletekkel igazolták, hogy a széndioxid mennyiségének a növekedése ingerli a szerotonint tartalmazó agysejteket. Azt is sikerült kimutatni, hogy a szerotonin szintet növelő antidepresszáns gyógyszerek hatására a patkányok érzékenyebben reagálnak a széndioxidra, s hogy a genetikailag szerotonin-hiányos patkányoknál gyakoribbak a légzési rendellenességek, s hogy többen közülük kiskorukban elpusztulnak.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.