2005. február. 16. 15:03 Meixner Zoltán (hvg.hu) Utolsó frissítés: 2005. február. 16. 15:13 Tech

Mit mondott Bill Gates az új biztonságosabb Microsoft termékekről?

Bill Gates, a Microsoft elnöke a San Francisco-i RSA biztonságtechnikai konferencián több fontos fejlesztést is bejelentett, többek között az Internet Explorer 7-es változatát is. A Microsoft célja az elsősorban a felhasználók biztonságát erősítő fejlesztésekkel, hogy elejét vegye a további piacvesztésnek, amelyet a közönség egy része által jobbnak tartott böngészők (különösen a Mozilla Firefox) megjelenése okozott az utóbbi időben.

Bill Gates. Biztonságra vágyik
© AP
Bill Gates bejelentése nem csak tartalma, hanem helyszíne miatt is fontos, hiszen az informatikai biztonsággal foglalkozó legnagyobb szakmai rendezvényen, az RSA konferencián állt a szakmai közönség elé. Ezzel is jelezni kívánta, hogy cége az informatikai biztonság ügyének élharcosa kíván lenni. Ez mellesleg már a korábbi tettekben is kifejeződött, hiszen a Microsoft még 2003 közepén megvásárolta a GeCad román antivírus szoftvereket fejlesztő céget, aztán a Giant Company Software kémellenes programokat előállító vállalkozást, illetve most egy másik antivírus vállalkozás, a Sybari került sorra. Ebből egyesek azt a következtetést vonták le, hogy a redmondi óriáscég be akar törni a biztonsági szoftverek piacára is.

Bill Gates azonban cáfolja ezeket a fontolgatásokat, s szerint a Microsoft szándékai egyértelműek: olyan internetezést lehetővé tevő szoftverekkel kívánnak megjelenni, amelyek a felhasználókat a korábbiaknál sokkal jobban védik az internetről érkező vírusok vagy kémprogramok, illetve az illetéktelen behatolók támadásai ellen. A várhatóan nyáron kereskedelembe kerülő Microsoft Internet Explorer for Windows XP Service Pack 2 már egy ilyen termék lesz, amely a kémprogramok, az adathalászat (phishing) és más rosszindulatú szoftverek ellen kap különösen erős védelmet. A fejlesztések néhány nagyvállalat számára máris meggyőzőek voltak, például a Merrill Lynch pénzügyi tanácsadó multi 50 ezer asztali számítógépen cserélteti le a régi szoftvereket Windows XP SP2-re, amelyhez már az Explorer 7-es böngésző jár majd. Mellesleg Gates bejelentése szerint már eddig is 170 millió példányt értékesítettek a Windows XP SP2-ből.

A Microsoft legnagyobb húzása (Oldaltörés)

A legnagyobb redmondi húzás talán mégsem a passzív védelem lenne, hanem a Microsoft AntiSpyware névre keresztelt szoftver bevezetése, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználó maga távolítsa el a nemkívánatos vagy alattomos programokat a gépéről. A szoftver már kész, s a felhasználók az idén január 6-i megjelenése óta már több mint 6 millió kópiát töltöttek le belőle. Gates bejelentette, hogy a szoftver végleges verzióját az egyéni felhasználóknak ingyenesen bocsátják majd rendelkezésre. A termék professzionális, teljes kiépítettségű változata képes rá, hogy a PC-kre legalább ötvenféleképpen feljutni tudó kémszoftverek és rosszindulatú programok minden útját elzárja. A frissen felfedezett lyukat azonnali frissítéssel betömik, amiről a Microsoft kutatóközpontja és a SpyNet internetes fejlesztői közösség közösen gondoskodik.

A biztonsági szint növekedését eredményezheti, hogy a Microsoft fejleszti az online frissítési technológiáját is. A letöltés szinte teljesen automatikussá vált, s ez – Gates adatai szerint – már tavaly is azt eredményezte, hogy 400 százalékkal emelkedett azoknak a számítógépeknek a száma, amelyekre online töltötték le a frissítéseket.

Bill Gates beszédében kitért a hálózatok és az érzékeny adatok erőteljesebb védelmét szolgáló fejlesztésekre is. Illetve az iparági, kormányzati és jogkezelési együttműködésekre is.

A konkurensek harcra készülnek (Oldaltörés)

Az informatikai biztonsággal foglalkozó cégek vegyesen fogadták Gates beszédét. John Thompson, a közismert Norton márkájú biztonsági termékeket gyártó Symantec vezérigazgatója például azt nyilatkozta a News Factor informatikai hírportálnak, hogy látni akarja a Microsoft új termékeit, mert fantomokkal nem lehet harcolni.

A Symantecnek van oka félni, ha hinni lehet a Gartner elemzőjének John Pescatorenak, aki szerint a Microsoft akár 20 százalékkal is olcsóbban adhatja biztonsági szoftvereit , mint a Symantec Norton AntiVirusának 30-50 dolláros ára. E termékhez hamarosan egy kémellenes programot is adnak majd, de azt még nem lehet tudni, hogy kell-e ezért külön díjat fizetni.

A második legnagyobb vírusellenes cég, a McAfee már most is ingyen adja antivírus termékéhez a kémprogram-irtót. A társaság elnöke Gene Hodges a kihívásra – a News Factor szerint – a következőképpen reagált: „Ebben az évben vírusok millióit állítottuk már meg. A Microsfot viszont még egyet sem. Úgyhogy jöhet a harc.”

Bár a piac gyorsan nő, hiszen alig tíz év alatt a forgalma a szinte nulláról 11,3 milliárd dollárig emelkedett, s 2008-ra már 16 milliárd dollárt fognak költeni a felhasználók az informatikai biztonságra, a Microsoft azonban főleg abban érdekelt, hogy a jobb biztonsági szolgáltatásokkal megtarthassa operációs rendszereket, irodai szoftvereket és hálózati termékeket vásárló ügyfeleit. S miközben a Mac-kel, a Linux-szal, a Mozilla-val, az Operával csatázik, mellesleg majd harcolni fog egy kicsit a Symantec-kel és társaival is.

Hirdetés