Eltáncolják a relativitás-elméletet
Einstein relativitás-elmélete színpadra kerül, mégpedig balett formájában, Constant Speed (Állandó sebesség) címmel. Az ősbemutatót a tervek szerint májusban Londonban tartják. A művet a legrégebbi brit táncsoport, a Rambert adja elő.
A zene olyan régi, mint az elmélet maga: Lehár Ferenc 1905-ben komponálta, ugyanabban az évben, amikor a német fizikus legfontosabb írásait nyilvánosságra hozta. A balett koreográfusa, Mark Baldwin munkája során rendszeresen konzultált egy fizikaprofesszorral. Fokozatosan meggyőződött arról, hogy az elméletet “elég jól ki lehet fejezni a tánc nyelvén".
A balett megkomponálására a tekintélyes Institute of Physics adott megbízást, mert ezzel is emlékezetessé akarja tenni 1879-től 1955-ig élt Albert Einstein “csodálatos esztendejét", az 1905-ös “annus mirabilist". Az intézet részéről Peter Main a The Daily Telegraph című brit lapnak nyilatkozva a táncot tökéletes eszköznek nevezte Einstein teóriájának megértetésére, hiszen az elmélet legfontosabb vonatkozásai a tér, az idő és a mozgás.
Einstein relativitás-elmélete olyannyira bonyolult, hogy egyszer megkérdezték Sir Arthur Eddington angol csillagászt: igaz-e, hogy a teóriát az egész világon összesen három ember érti. Rövid szünet után a kérdezett így válaszolt: "Épp azon gondolkodom, hogy ki a harmadik." (Panoráma)