2002. november. 05. 16:39 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Tech

Siralomház az interneten

Texas állam az interneten helyezte el halálraítéltjeinek minden hivatalos anyagát. A dokumentáció a bűncselekményen, a peren és az ítéleten kívül olyan apró részletekre is kiterjed, mint az elítélt utolsó szavai és az általa kért búcsúvacsora. A texasi igazságügyi szervek, a szájt létrehozói szerint az oldal célja nem a halálbüntetés támogatottságának növelése, hanem a média tájékoztatása.

"Készen állok az utolsó áldásra"; "Csak annyit szeretnék mondani: az Úr megbocsát, ahogyan én is. Az Úr a legnagyobb. Köszönöm"; "Szeretlek, apa" - olvasható többek között a texasi igazságügyi szervek által működtetett Death Row (Siralomház) honlapon. Az elítéltek kivégzés előtti utolsó mondatait nem hivatalos akták, szigorúan elzárt archívumok rejtik: bárki számára elérhetőek. Az oldal látogatója mindent megtudhat az államban halálra ítélt személyekről: bűnükről, áldozataikról, perükről, arról, hogy az elítélteknek mennyit kellett várniuk kivégzésükre, részletes statisztikákat találhat a kivégzettekről nem, életkor és bőrszín alapján, s megtudhatja, mikorra tűzték ki a még végre nem hajtott halálbüntetéseket. Az oldal szerkesztői - a Siralomházi tények alfejezetben  - néhány "kivégzéstörténeti érdekességgel" is szolgálnak a gyanútlan látogatók számára.
Az USA-ban a szövetségi államok alig több mint egynegyedében, tizenhárom államban nem alkalmazzák a halálbüntetést. Texas a kivégzések számát tekintve az első helyen áll az Egyesült Államokban: a halálbüntetés 1976-os, újbóli bevezetése óta 285 (az oldalon található kivégzési naptár adatai alapján november 6-tól 286) ember lelte halálát az állami büntetésvégrehajtás elektromos székében vagy méreginjekciótól. Különösen sok végrehajtott halálos ítéletet hoztak George W. Bush jelenlegi amerikai elnök, volt texasi kormányzó regnálása alatt: 1995 és 2000 között több mint másfélszáz bűnöst végeztek ki. A Death Row honlapjának adatai szerint egy kivégzésre váró elítélt napi 53 dollár 15 centjébe kerül Texas államnak, egy elítélt pedig - a többszintű fellebbezéseknek és kegyelmi kérvényeknek köszönhetően - átlagosan 10,58 évet tölt kivégzése előtt a cellában. A legtöbbet, 24 évet az 1999-ben kivégzett Excell White-nak kellett várnia halálbüntetésének végrehajtására, a leggyorsabb kivégzésre pedig 286 nappal az ítélet kihirdetése után került sor.
"Mi nem helyeslünk és nem is ellenzünk semmit, csupán végezzük a dolgunkat" - nyilatkozta Larry Todd, a texasi igazságügyi szervek szóvivője arra a kérdésre, hogy a morbid szájt létrehozóinak mi volt a céljuk a kivégzési eljárások e szokatlan közszemlére tételével. Todd szerint az oldal célja nem a halálbüntetés támogatottságának növelése, hanem a média tájékoztatása. Vélhetőleg ezt szolgálja a honlap Médiaszemtanúk rovata is: ha mást nem, azt biztosan megtudhatják a munkáltatók, riporterük valóban ott járt-e a kivégzésen.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.