A „Békés Csungking” névre keresztelt dollármilliárdos program keretében félmillió kamerával figyelik majd meg a kínai metropoliszban az embereket. Beszállítóként a Cisco és a HP neve is felmerült.
Délnyugat-Kínában hatalmas terveket dédelgetnek: 17 milliárd jüant (1,8 milliárd eurót) szánnak a biztonsági kamerarendszer kiépítésére Csungkingban, a Jangce partján fekvő nagyvárosban. Mivel a környező hatalmas mezőgazdasági területeket is Csungkinghoz csatolták, papíron ez Kína legnagyobb városa. Ha a környező területeket nem számítjuk, a városban 3,5 millióan laknak. A tervet tavasszal Pekingben egy kommunista pártnapon jelentette be Wang Zijun biztonsági főnök. A tervek szerint 2012-re félmillió új videokamerát telepítenek és kötnek hálózatba. A világ legnagyobb biztonsági hálózatát építik – büszkélkedett Wang akkor egy pekingi bulvárlapnak.
Amerikából érkezik a technológia?
A Wall Street Journal részleteket tudott meg a fejlesztésről. A lap szerint a „Békés Csungking” programban használt technológiát részben amerikai cégek szállítják. Az újság úgy értesült, a Ciscónak van a legnagyobb esélye arra, hogy a kínai fővállalkozó, a Hangzhou Hikvision beszállítója legyen. A WSJ nem nevezte meg a forrását, csak annyit tudni, hogy a Hikvisiontól származik az információ.
A Cisco szóvivője nem közölt részleteket az esetleges ügyletről, annyit mondott a Wall Street Journalnak, hogy a Cisco még soha nem értékesített videókamerákat vagy videós megfigyelőrendszereket a projektjei keretében Kínában. A jól megválogatott szavak arra utalnak, a Cisco nem zárkózik el attól, hogy hálózati technológiát szállítson Kínába – egyébként is ez a fő profilja.
A lap úgy tudja, szerver- és tárolási megoldásokra a HP kap majd megrendelést. Leo Apotheker, a HP elnök-vezérigazgatója június végén járt Csungkingban, ahol stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a városvezetőkkel.
Kényes téma, egyértelmű célok
Furcsa lenne ugyanakkor – mutat rá a Spiegel –, ha a kínai hatóságok nyugati szállítóktól rendelnének a térfigyeléshez knowhow-t. A téma túlságosan kényes, a cél túl egyértelmű. Nem is beszélve arról, hogy a kínai cégek jelentős tapasztalattal rendelkeznek e területen – maguk is szállítják jól kipróbált technológiájukat külföldre.
A Hangzhou Hikvision, a csungkingi megfigyelőrendszer fővállalkozója például évek óta értékesít a világ minden pontján videós megfigyelőrendszereket. A nürnbergi pályaudvaron is a vállalat kamerái ügyelnek a rendre, iráni bankokban, brazil minisztériumokban is az ő megoldásukat használják.
Kínában is több nagyszabású állami megrendelést kaptak már: többek között a 2008-as nyári olimpiai játékokon használták a rendszereiket, de az ő kameráik figyelik a Tibetbe tartó vonatokat is, vagy a mágnesvasutat, a Shanghai Transrapidot.
Kínában növekszik egyébként is a legdinamikusabban – tavaly 23 százalékkal – a megfigyelés-technikai piac – áll a brit piackutató, az IMS tanulmányában. Kizárólag megfigyelőkamerákra – szoftver és hálózati technológia nélkül – 1,7 milliárd dollárt költöttek.