Óriási, álcázott idegen űrhajót fényképezett le a NASA űrtávcsöve a Merkúr mellett - állítják lelkes ufóhívők. Ennél egyelőre valószínűbb, hogy egy ritkán előforduló szellemkép látható a felvételen.
A Heliospheric Imager-1 (HI-1) nevű berendezés egy nagyobb napkitörést örökített meg, ekkor tűnt fel a képen az addig nem látható objektum - írja a Huffington Post.
A mindenhol földönkívülieket sejtő rajongók természetesen azonnal készen voltak a magyarázattal: a Merkúr mellett parkoló űrhajó a fantasztikus filmekből ismert álcázóberendezést használt, ezért nem látszott korábban. A napkitörés anyaga azonban láthatóvá tette abban a pillanatban, amikor az űrteleszkóp felvette a képet. A fénylő tárgy csaknem akkora, mint maga a Merkúr.
A jelenség akkor tűnik fel a videón, amikor a napszél eléri a Merkúrt. "Nyilvánvaló, hogy ez egy álcázott hajó" - írja a felvételt a Youtube-ra feltöltő felhasználó. A távcsövet készítő intézet munkatársa, Nathan Rich azonban földhöz-, illetve Merkúrhoz ragadtabb magyarázattal szolgált.
A furcsa tárgy ugyanis nem más, mint a bolygó "szellemképe". A fényes folt pontosan ott tűnik fel, ahol a Merkúrt az előző napon fényképezték le, és a megjelenését az űrteleszkóp adtainak feldolgozási eljárása okozza. A napkitörések fotózása után eltávolítják a képről a háttérfényt, hogy a napszél anyaga jobban látsszon. Ehhez a szoftver összehasonlítja az előző napi képet az aktuálissal, és ami mindkettőn azonos, azt háttérfénynek tekinti, és törli. Ez viszonylag egyszerű a csillagok esetén, de ha közelebbi, mozgó égitestek vannak a képen, akkor a módszer fényes foltok kialakulásához vezet. Az eljárás kétségkívül bonyolult és nem mindennapi, ám egyelőre sokkal valószínűbb, mint a Halálcsillag méretű, álcázott idegen űrhajó.