Természet MTI 2011. május. 03. 10:25

Hasznos tanácsok csigaűzéshez

Tavasszal sok bosszúságot okoznak a kiskertekben a csigák, elűzésükhöz adott tanácsot Bozsik gazda a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában.

Ha a leveleken és virágokon rágásnyomok és csillogó váladéknyomok láthatók, akkor támadnak a csigák. Az invázió esetén a növények teljes pusztulása lehet a következmény. A csigák általában csak éjjel aktívak, kivéve a borult, csapadékos napokat - hangzott el a Hajnal-tájban.

Zsigó György, a Magyar Növényorvosi Kamara budapesti elnöke azt mondja, a csigákat vegyszer nélkül, "barátságosan" is el lehet űzni a veteményesből, és vannak is jól bevált módszerek erre. Ilyen lehet egy későn este kidobott nedves rongy vagy deszka, ami hajnalra összegyűjti a csigákat. Segíthet a vetőágyás körüli árok is, ha ugyanis ezt mésszel vagy szuperfoszfát porral leszórjuk, a csiga nem fog tud átmenni a védvonalon, de bevált módszer lehet a fahamu is.

Nagykutasi Viktor győri kertbarát a sörcsapdára esküszik, az árnyékos helyre kitett lefedett dobozban ugyanis a csigák részegre isszák magukat, de még ennél is hatékonyabb lehet a szeletekre vágott friss burgonya, a tökfélék – ezen belül is a sárgadinnye -, ezek erős illatára ugyanis a csigák összegyűlnek, és könnyen mérgezhetők, illetve eltávolíthatók.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?