1991 nyarán kezdtek a San Francisco-öbölben internetet is kínálni a kávé mellé. Azóta már a tengerszint felett négyezer méterrel is találunk internetkávézót, és egyedül Kínában már több mint százezret be is zártak az utóbbi években. Az európai nagyvárosokban – itthon is – alaposan megváltoztak az egykori cybercafék – mára túlnyomórészt turisták és bevándorlók használják őket. A nyaralóhelyeken még mindig virágzó üzlet netcafét nyitni.
A terminálok egy üzenetváltásra és adatcserére használható, 32 vonalas Bulletin Board Systembe tárcsáztak be. Kapcsolódni lehetett például a FIDOnethez, a napjainkig létezett legnagyobb elektronikus amatőr üzenet- és file-továbbító hálózathoz, illetve emailt is lehetett a cybercafékban írni és olvasni a World Wide Web előtti időkben.
Netkávézó = párizsi bisztrók hangulata
Wayne Gregorinak az volt a víziója, hogy a párizsi bisztrók és kávézók hangulatát teremti újra az internetkávézóval. Mivel nem sok magánembernek volt még személyi számítógépe és internetkapcsolata is, akinek volt, az legtöbbször ugyanazokkal az emberekkel kommunikált, kisebb, zárt hálózatokon. Arra jutott tehát, hogy nyilvános helyeken fog számítógépeket felállítani. Az általa kiépített hálózat, az Sfnet azután a San Francisco-i szubkultúra szerves része lett.
A netcafék 1994 után terjedtek elé és lettek népszerűek az USA-ban, persze mára a világ minden minden nagyobb városban van legalább egy. A legnagyobb Manhattanben, New York Cityben található a Theater Districtben, és easyInternetcafénak hívják. Az azonos nevű, franchise modellen alapuló internetkávézó-lánc tagja.
Európában az első internetkávézó 1994 augusztusában nyílt - a CompuCafe Helsinkiben, Finnországban. Az internet kapcsolat mellett a másik érdekessége az volt, hogy robot árulta a sört. Hamarosan követte a londoni Cyberia, Németországban pedig 1994 októberében nyílt az első – nem Berlinben, hanem Duisburgban, a Dorfschenke sörözőben.
Magyarországon is a kilencvenes évek elején kezdtek el terjedni az internetkávézók. Azóta, ahogy a többi európai nagyvárosban, az internetkávézók képe itthon is teljesen megváltozott. Bizonyos kerületeiben még mindig vannak zsúfolt géptermek, amelyeket leginkább külföldiek vesznek igénybe, bevándorlók, ahogy a tulajdonosok is jellemzően letelepedettek. Az is itthoni sajátosság, hogy kávét nem lehet a netkávézókban kapni.
A jobb módúaknak eszükbe sem jut már internetkávézót keresni, hiszen az okostelefonjukkal, notebookkal interneteznek, és vagy saját előfizetésük van, vagy a nyilvános helyek vezeték nélküli internetét használják. Ezért aztán egyre több netkávézó húzza le a rolót - a LAN-partikról híres kulthely helyett ma már szendvicsbárt találunk a körúton.
130 000 internetkávézót zártak be Kínában
Egészen más okokból tűnnek el a kisebb netkávézók Kínában - nagy a kereslet az internetkávézók iránt, mégis sorra zárják be őket – már több mint százezer független netcafé jutott erre a sorsra .
A kínai kulturális minisztérium által idén tavasszal publikált „Internetkávézó piaci riport” szerint több mint 130 000 (illegálisnak bélyegzett) internetkávézót zártak be az elmúlt hat év alatt az országban – olvashatjuk a Radio Free Asia honlapján. Ebből hétezret tavaly zártak be, és a kínai kormány további szigorú lépéseket ígért.
Az „engedély nélkül” nyitott kávézók bezárásától eltekintve is új rendszer lépett életbe Kínában – a kis, független internetkávézók helyett a nagy állami láncnak készítették elő a terepet.
Egyes régiókban kormányrendeletben írták elő, hogy kamerázzák be és kössék be a megadott központi ellenőrzőcsatornára az internetkávézókat. Aki ezt az év végéig nem teszi meg, pénzbüntetésekre számíthat, és egyéb szankciókat helyeztek kilátásba.
Kínában jelenleg mintegy 485 millióan interneteznek a kínai internethálózat információs központjának adatai szerint. Nagyobb részük (65,5 százalék) azaz 318 millió ember használja mobil telefonkészülékét netezésre, majdnem 15 millióval többen, mint 2010 végén.
A riport szerint Kínában 2010 végén 163 millió felhasználó járt internet kávézóba, ami 21,1 százalékos növekedést jelent az azt megelőző évhez képest.
A világ legfurább internetkávézói
A neatorama.com-hoz beküldött és a Flickr-re feltöltött képek alapján Philadelphiában az ING Direct Internet caféban bankügyeket is lehet intézni, Costa Mesában, Kaliforniában masszázs, manga és tápiókaital teszi teljessé az internetezés élményét. Új-Zélandon internet buszra szállnak, akik megunták az evezést, de már több mint négyezer méter fölött is lehet internetkávézót találni.