A WhoIsLive révén elvileg bárki láthatja, ki nézi éppen a Facebook-profilját – feltéve, hogy telepítette az ehhez szükséges programot –, és chatelni is lehet az illetővel. Sőt, minden egyes weboldal közösségi oldallá avanzsálhat így – anélkül, hogy az oldal gazdájának bármit is tennie kellene ezért.
Lehet, hogy megvan a hőn áhított csodaszer, mert elméletileg az eszköz azt is meg tudja mutatni, ki néz éppen egy Facebook-profilt, lehetővé teszi, hogy útmutatást kérjünk más vásárlóktól egy webáruházban, módot ad valós idejű beszélgetésre is blogokon vagy híroldalakon.
A honlap gazdájának semmit nem kell telepítenie ahhoz, hogy a csevegőszoba életre keljen az oldalon, hiszen a szoftvert az olvasók telepítik maguknak. Egy igen nagy hátulütője van: a felhasználók csak akkor láthatják egymást, ha telepítik a plugint, aki ezt nem teszi, az a rendszer számára láthatatlan marad.
Ez azt is jelenti, hogy a felhasználók kritikus tömegét kell elérni, hogy az eszköz valóban hasznos legyen. Mielőtt valaki megtudhatná, ki nézi a Facebook-profilját, láthatóvá kell tennie saját magát is, illetve meg kell osztania ismeretlenekkel, milyen oldalakat nézeget.
„Ugyanolyan, mint bármi más, aminek a közösségi hálóhoz köze van. Adok-kapok”– mondta Elad Natanson, a cég alapítója.
A WhoIsLive ötlete nem a semmiből tűnt elő. Más cégek, például a Marginize már korábban is próbálkozott azzal, hogy az ismeretségi kör helyett az érdeklődési körre alapozva közösségi oldallá alakítsa át a szimpla weboldalakat.
Amennyiben a WhoIsLive képes berobbanni a köztudatba, Natanson víziója, miszerint „megváltozik, hogyan használják az emberek az internetet”, nem irreális.
A startup cég előtt álló legnagyobb kihívás, hogy elérjék az embereket, képesek legyenek begyűjteni a kritikus tömeget. Ha sikerül nekik, a WhoIsLive prémium termék lehet a weboldalak számára. Chatszolgáltatást több más cég is kínál, a WebsiteAlive vagy a Livezilla például, de ezek az élő chatek inkább ügyfélszolgálati eszközök, a látogató az oldal tulajdonosával cseveghet.
A számok mindig elérhetőek – teszi hozzá Natanson –, de esetünkben azt is látni lehet, kik a látogatók. És kapcsolatot is lehet velük teremteni.
Letöltöttük, kipróbáltuk a kiegészítést – a cikkünk forrásául szolgáló Mashable.com-ot éppen hárman olvasgatták a WhoIsLive szoftverét használók közül, a hvg.hu, a Spiegel és a BBC oldalán még nem volt rajtunk kívül más látható felhasználó. Egyelőre.