Több pénz, jobb körülmények, Juhász Dorka mégis képes lenne háttérbe szorítani profi karrierjét, hogy kijusson a magyar válogatottal a 2028-as olimpiára.
Az idei évben ugrásszerűen megnőtt az ismertsége a tengerentúlon amúgy is nagyobb népszerűségnek örvendő egyetemi kosárlabdának, ami egy 22 éves lánynak volt köszönhető. Caitlin Clark előbb térképre tűzte az egyetemi kosárlabdát, majd a profi amerikai női ligát, a WNBA-t is azzal, hogy az Indiana Fever játékosa lett. Játékával több millió sportrajongót képes a tévéképernyők elé ültetni, stílusa pedig olyan vonzóvá tette a profi ligát, hogy a cégek soha nem látott összegeket fektetnek bele.
„Amíg az egyetemen több tízezer ember előtt játszottam, a női NBA-ben volt, hogy a fél csarnok üres volt. Fura, amikor játékosként azért dolgozol, hogy eljuss egy profi ligába, de a nézettség mégis több egyetemen, ami egy amatőr bajnokság” – mesélte a Sport TV-nek Juhász Dorka, a WNBA-ben szereplő Minnesota Lynx játékosa, aki második szezonját tölti a világ egyik legjobb női kosárlabdacsapatánál. A magyar válogatott kosárlabdázó elmondása szerint az idei az első év, hogy a csapatok magángéppel utaznak meccsről-meccsre, erre korábban keveseknek volt lehetősége.
Az anyagi körülmények ennek ellenére is változóak klubonként. Juhászéknak szerencséjük van, hogy a Minnesota férfi és női NBA csapatának (a Timebwolvesnak és a Lynxnek) megegyezik a tulajdonosi köre, így jelentősen profibb módon készülhetnek, mint a legtöbb klub. Ennek egyik ékes példája, hogy a játékosok egy applikáción keresztül választhatják ki, mit és mikor szeretnének enni. Az alkalmazásban leadják a rendelésüket, amely frissen várja őket a kívánt időpontban a csapat érkezőjében. Erre szüksége is van a 24 éves magyar kosarasnak, ugyanis 40 meccset játszanak egy szezonban, az utazások mellett pedig nem sok ideje marad főzőcskézni.
A helyzet persze megváltozik, amikor Juhász a WNBA szezon után visszatér Európába – a tengerentúlon ugyanis nem keres annyit a három-négy hónapos szezon alatt, amiből képes eltartani magát –, itt magára kell főznie. Elmondása szerint ezzel sincs problémája, recept alapján bármit képes elkészíteni. Minnesotában saját lakást és autót is kap, ez sem evidens minden játékos számára.
Juhász Dorka nagyon élvezi a kinti életet, dacára annak, hogy idén kevesebb játékperchez jut, mint első WNBA szezonjában, az azonban nem kérdés számára, hogy mindez egy célt szolgál: ott legyen 2028-ban a Los Angeles-i olimpián. Idén nagyon közel állt hozzá a magyar válogatott, hogy kvótát szerezzen Párizsra, ám a hazai rendezésű selejtezőtorna utolsó meccsén érthetetlen leolvadást produkált a csapat, 22 pontos előnyről elbukva a spanyolok elleni, mindent eldöntő találkozót. A vereség lélektani hátterét sportpszichológussal jártuk körbe.
A következő négy évben az a célom, hogy Los Angelesre jó formában legyek. Ha ehhez az kell, hogy kihagyjam a jövő évi WNBA szezont, akkor ki fogom hagyni
– magyarázta Juhász, egyértelművé téve, hogy a válogatott sikert a profi karrierje elé helyezi.
Juhász Dorkával Tőrös Balázs, a Sport TV kosárlabda-szakkommentátora készített interjút, amelyet alább tud megnézni:
Tőrös Balázzsal nemrégiben Valerio-Bodon Vincent kapcsán beszélgettünk, tisztázva, mit is jelent, hogy a magyar válogatott kosárlabdázóját leigazolta a 17-szeres NBA-bajnok Los Angeles Lakers. Ezt a cikket ide kattintva olvashatja el.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.