Az öttusaszövetség elnökének ezüstérmét is megszépítette Gulyás Michelle aranya.
„Kimondhatjuk, hogy 2024 a magyar öttusa éve volt” – jelentette ki Balogh Gábor, a sportági szövetség (MÖSZ) elnöke azon a kedd délelőtti sajtóeseményen, amelyen ott volt a négy magyar öttusázó olimpikon is: a párizsi olimpián a nők mezőnyében aranyérmet nyert Gulyás Michelle és a negyedik helyezett Guzi Blanka, valamint a férfiak között tizedikként záró Szép Balázs és 13. Bőhm Csaba.
Gulyás Michelle a győzelméről: Úgy éreztem, még Usain Boltot is lefutnám
Vörös Zsuzsanna athéni győzelme után újabb magyar öttusázónő lett olimpiai bajnok. Gulyás Michelle elmesélte, milyen volt a versailles-i kastély parkjában, 15 ezer ember előtt versenyezni.
Balogh, aki maga is öttusázó olimpikon, Sydney ezüstérmese, csodálatosnak, sporttörténetinek nevezte az idei eredményeket. Felidézte, hogy a világkupa-fordulók közül csupán egy akadt, amelyen nem állt magyar a dobogón, míg a világbajnokságon Bőhm győzött, Szép második lett, Guzi Blanka ezüst-, Erdős Rita pedig bronzérmet nyert.
A férfi versenyzőket méltatva úgy fogalmazott: bár nehéz az aranyhoz vagy a negyedik helyezéshez viszonyítani egy olimpiai 10. vagy 13. helyet, önmagában az is óriási eredmény, hogy a játékokon a magyar öttusacsapat tagjai az első és a 13. hely között végeztek.
Gulyás Michelle-ről megemlítette, hogy a sportág történetének 120 éves szakaszát zárta le a győzelmével – hiszen a párizsi olimpia volt az utolsó, amelyen lovagoltak is a versenyzők, a következő szezontól e szám helyét akadályverseny veszi át –, ami egyben azt is jelenti, hogy a most elért, 1461 pontos világcsúcsát sem fogja már tudni senki megdönteni.
„Ezekben az eredményekben sem a szövetség, sem én nem fogunk díszelegni, ez a versenyzők, az őket felkészítő edzők és a klubjaik érdeme” – jelentette ki az elnök. Aki azt is elárulta, hogy az eseményre magával hozta az ezüstérmét:
Amióta befejeztem a sportolói pályafutásomat, folyamatosan rémálmaim voltak amiatt, hogy bár csak nüanszokon múlt, de nem lett meg az arany. Most, hogy Michelle megszerezte, és hogy így szerepeltetek, életemben először érzem azt, hogy ez megnyert ezüst. Köszönöm.”
Bár fontosnak nevezte, hogy a versenyzők és az edzőik pihenjenek és élvezzék a most rájuk vetülő ragyogást, Balogh azt mondta, az élet nem áll meg: a szövetség kidolgozott szakmai koncepcióval vág neki az új sportág felépítésének, s már szeptembertől megkezdik az átállást a lovaglás örökébe lépő akadálysportra.
Az olimpiai bajnokként felkonferált Gulyás Michelle arról beszélt, hogy még furcsa neki, ha így szólítják, egyelőre nem tudatosult benne a tény, hiába nem teszi le a kezéből az aranyérmét. Elárulta, hogy még nem nézte vissza a versenyét, csak az utolsó körét látta a közösségi médiában egy videón. „Már azon sírtam minden egyes alkalommal, újraélem a pillanatokat. Arra még nem vettem rá érzelmileg magam, hogy végignézzem az egészet” – mondta, hozzátéve: büszke arra, hogy Guzival, Bőhmmel és Széppel alkothatta a magyar öttusázók küldöttségét.
Guzi, akinek a vívás gyengén sikerült, ám a kombinált számot most olyan gyorsan teljesítette, amilyenre korábban nem volt példa, és így a 13. helyről a negyedikre jött fel, arról beszélt: bár érem nélkül tért haza, nagyon sok mindent nyert az olimpián. Inspirálónak nevezte, hogy Gulyással versenyezhetett, akinek győzelméről azt mondta, nem volt számára meglepetés. „Remélem, hogy Los Angelesben felül tudjuk ezt múlni” – jegyezte meg, hozzáfűzve: „biztatom a két fiút is, hogy értékeljék a helyezésüket, mert aki egy olimpiára kijut, döntőbe is bekerül, hatalmas eredményt ért el, még akkor is, ha ezt nem jutalmazzák éremmel”.
Tibolya Péter, Gulyás Michelle és Szép Balázs edzője, az Újpest szakosztályvezetője azt mondta, nehéz még számára felfogni, feldolgozni, ami történt, de „áldott embernek” érzi magát, hogy ez sikerülhetett. Köszönetet mondott a versenyzőinek és az azokat segítő csapatnak, valamint Balogh Gábornak is, amiért „mindent megtett azért, hogy Michelle kijuthasson az olimpiára. Ha nem ő van itt, nem lehetett volna ott Párizsban”. Keresetlen szavaiból kitűnt, hogy az elmúlt időszak eseményei még mindig bántják.
Ahogy a hvg.hu is megírta korábban, komoly feszültségek törtek a felszínre a MÖSZ-nél – ahogy például a vívó- és a kajak-kenu szövetségnél is – a válogatási szempontok miatt. A szervezetet január óta irányítja új elnök és elnökség, a szövetségi kapitány személye azonban nem változott: a posztot továbbra is Martinek János kétszeres olimpiai és négyszeres világbajnok öttusázó töltötte be, ő állította össze az előző elnökség által elfogadott válogatási elveket is. Ezek alapján azt javasolta, hogy a nők mezőnyében Guzi és Erdős Rita képviselje a magyar színeket – mivel a júniusi vb-n mindketten dobogóra állhattak. Gulyásnak nem sikerült jól a verseny, lovaglásban kizárták, végül 18. lett.
Az indulók személyéről azért kellett döntést hozni, mert egy országból nemenként csak ketten vehetnek részt az olimpián, Magyarországnak azonban három, nem névre szóló kvótája volt. Az egyiket Gulyás szerezte még a tavalyi Európa Játékokon elért hetedik helyezésével, a másik kettőt pedig Guzi és Erdős a vb-dobogóval.
Nemtelen támadásokat emlegetve védi döntését az öttusaszövetség
A szövetségi kapitány Gulyás Michelle helyett Erdős Ritát javasolta olimpiai indulónak, a végső döntést meghozó elnökség azonban másképp határozott.
Martinek javaslatáról alapesetben a szakmai bizottság döntött volna, ám az nem tudott egyértelmű határozatot hozni, így a feladat az elnökségre maradt. Ez végül, titkos szavazással, 9:2 arányban Gulyás indítása mellett döntött.
A szövetségi kapitány a hvg.hu kérdésére a női verseny döntője után Versailles-ban azt mondta: „le voltak írva a válogatási elvek, nem tehettem mást, a szerint kellett döntést hoznom, azt tártam elő. Benne volt Michelle-ben, hogy a rutinja, tapasztalata sokkal többet nyom a latba, végül a vezetőség döntött. Azt gondolom, hogy nem lehetett rossz döntést hozni, ez és az a versenyző is jó lehetett volna, de az elnökség határozott, az eredmény pedig őket igazolta.” (Azt is bejelentette, hogy az év végén lejár a szerződése, és nem is kíván tovább a posztján maradni. Később azt mondta, nem a válogatás körüli hercehurca miatt döntött így.)
„Az a típusú vezető vagyok, aki nagyon szereti a versenyzőit és nagyon félti is őket. Gulyás Michelle a hátán vitte a magyar öttusa női vonalát három éven keresztül, az egyértelmű, mégis olyan szituáció kerekedett, hogy majdnem itthon maradt” – mondta Tibolya Péter lapunknak, amikor arra kértük, bontsa ki, miért fogalmazott keményen.
Ez nem véletlen volt, ez embereknek érdekében állt, erről beszéltem. Részletekbe nem bocsátkoznék, de nagyon büszke vagyok arra, hogy az elnök úr – pestiesen szólva – gatyába rázta a szervezetet erkölcsileg, anyagilag és sok más szempontból. Erre nagy szükségünk volt. Állítom, hogy egy aranyéremmel most kevesebb lenne, ha Michelle nem utazhatott volna.”
Arról, hogyan dolgoznak együtt Gulyással, azt mondta: a nehezebb rész a felkészülés, a napi küzdelmek, amelyek az extrém terhelésből fakadnak. „A versenyzését látni viszont katartikus élmény volt. Az olimpia előtt is azt mondtam, hogy nem gondolkodom helyezésekben, mert a többiek eredményét nem tudom befolyásolni. Számokra lebontottam Michelle versenyzését, de azt nem tudtam eldönteni, hogy ez elég lesz-e a győzelemhez, vagy „csak” hatodik lesz, de elég volt, hogy olimpiai bajnokként tudjon hazatérni.”
A jövőről szólva Tibolya azt mondta, Gulyás most két hónap pihenőt kap, mert „fizikailag sok mindent elbír, de mentálisan jót fog tenni neki a szünet. Ebben az időszakban mindketten eldöntjük, hogy merre megyünk tovább.”
(Videó: Eurosport)
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.