Egyiptom pályázik a 2036-os vagy 2040-es nyári olimpiára, de a sikeres kandidálás feltétele, hogy az országban javuljon az infrastruktúra és fejlesszék a sportlétesítményeket. Micsoda szerencse, hogy a lassan tíz éve készülő új adminisztratív fővárosban olimpiai várost is építenek.
„Az afrikai földrésznek megvan az esélye az olimpia megrendezésére. Valószínűleg 2040-ben otthont is adhat a játékoknak” – mondta a párizsi olimpia zárónapján Musztafa Berraf, az afrikai nemzetek olimpiai bizottságának (ANOCA) elnöke, aki tagja a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak.
Afrikában még nem rendeztek olimpiát, Kairó a 2008-as játékokra pályázott, de azt Peking nyerte el.
„Meg kell vizsgálni az olyan infrastrukturális kérdéseket is, mint például az utak, repülőterek építése, és Egyiptom ebből a szempontból is fontos potenciállal rendelkezik” – mondta Berraf. Az algériai sportvezető szerint egy újabb afrikai pályázat valósulhatna meg akkor, ha a dél-afrikai Fokváros is mérlegelné a kandidálás lehetőségét, de erre nem tudott dátumot mondani.
Az arab világ legnépesebb országa, a közel 100 millió lakosú Egyiptom az elmúlt években dollármilliárdokat költött létesítmények, stadionok és sportkomplexumok építésére, fejlesztésére a modernizálási tervek részeként. Kairótól keletre 2015 óta folyamatosan építik az új adminisztratív fővárost.
Ugyan csak a 12 vagy 16 év múlva rendezendő olimpiára áhítoznak, de az adminisztratív fővárosnak az egyik része már most Egyiptomi Nemzetközi Olimpiai Város. Itt a meglévő sportlétesítmények mellé további 21 új csarnokot, arénát, illetve egy 93 ezer férőhelyes nemzeti stadiont húznak fel.
A párizsi játékok után 2028-ban Los Angeles, 2032-ben pedig az ausztráliai Brisbane lesz a házigazda. Thomas Bach, a NOB jövőre leköszönő elnöke korábban elmondta, hogy legalább tíz ország, illetve város is érdeklődik a 2036-os olimpia megrendezésére.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.