Az AP tudósítója a magyar kollégáitól és az úszók szövetségi kapitányától igyekezett megtudni, miért hallgat az úszózseni.
Még egy olimpiai arany sem elég ahhoz, hogy Milák Kristóf megtörje a csendet – ezzel a címmel jelent meg cikk az immár kétszeres olimpiai arany- és ezüstérmes magyar úszóról azután, hogy befejezte a szereplését a párizsi játékokon. A riport vasárnap délelőtt vezető hír volt az Associated Press (AP) hírügynökség honlapjának címoldalán, világszerte számos médium átvette.
A szerzője, Stephen Wade az olimpiai medencés úszóversenyeknek otthont adó La Défense Arena vegyes zónájában összegyűlt újságíróktól előbb arról érdeklődött, hogyan szólítsa meg Milákot, ha kérdezne tőle, de számára is hamar világossá vált, hogy erre nem lesz lehetősége. Bár a versenyzőknek kötelező végighaladniuk az interjúzónán, a magyar klasszis ezt – Párizsban már nem az első alkalommal – nem tette meg, és később, a dobogósoknak szervezett sajtótájékoztatón sem jelent meg. Ahogyan az M4 Sportnak sem nyilatkozott, pedig korábban ígéretet tett rá. Legutóbb tavaly nyáron adott hosszabb interjút, az egyik szponzora podcastjában beszélt többek között arról, hogyan tervezi a pihenőjét és a visszatérést. Azóta csak egy másik szponzora közleményében idézték röviden, ott arról beszélt, miért volt szüksége a kihagyásra.
Az AP riportere ezért jobb híján előbb a magyar kollégáitól szerette volna megtudni, vajon miért nem áll szóban az úszó hazája médiájának képviselőivel sem, ám mivel Milák maga nem beszélt erről korábban soha, nem kaphatott egyértelmű választ. Elmagyarázták neki, hogy Magyarországon heves vitákat vált ki a kérdés: meg kellene-e az úszónak szólalnia, vagy hagyni kell, hogy az eredményei beszéljenek helyette.
Az újságíró mindezt őszinte meglepetéssel vett tudomásul, hiszen miközben a közel kilenc hónapos kihagyás után visszatérve is remek időkkel érmeket nyerő sportoló nem állt mikrofon elé, azok, akiket legyőzött, nyilatkoztak. „Eleinte azt hittem, hogy rossz arc lesz, a sok pletyka meg miegymás miatt, de valójában nagyon kedves volt, támogatóan állt hozzánk. Elmondhatom, hogy nagyon jó abban, amit csinál, még ha sokat ki is hagyott. Nagyon-nagyon erősek a csapásai” – így írta le őt Ilya Kharun, a kanadaiak bronzérmese.
Az AP újságírója a magyar úszóválogatott szövetségi kapitányát is megkérdezte a helyzetről. „Különleges” – jellemezte Sós Csaba a bajnokot. – „Kicsit több, mint különleges, nagyon különleges.”
Sós aztán még azt is hozzátette, fogalma sincs arról, hogy Milák miért nem nyilatkozik. „Én magam is úsztam, és ha versenyeztem, szerettem beszélni róla” – fűzte hozzá.
Korábban arról beszélt a kapitány, hogy azokból az információkból, amelyek hozzá eljutottak Milák felkészüléséről, nem következett ennyire jó szereplés. „Ilyet én még nem láttam, és ezt vállalom, az alatt a közel hatvan év alatt, amióta itt vagyok a sportágban” – mondta 200 méteres pillangóúszás döntője után. A 100 méteres számot követően úgy fogalmazott: Milákhoz képest „mindenki másodosztályú pillangósnak tűnik, olyan egyedi és kivételes technikája van, mint senkinek. Én még láttam Tumpek Györgyöt úszni, talán ő az egyetlen, aki hasonlít hozzá”.
Sós az olimpia során adott interjúiban többször elmondta, hogy egyelőre, a siker pillanataiban nem akarja értékelni Milák teljesítményét – csak örül az eredményeinek. Értékelni – folytatta – csak akkor tud majd, ha kiderül számára, hogy mit és hogyan csinált az úszó a felkészülése alatt. A hvg.hu-nak arra a kérdésére, megtudja-e majd valaha, azt felelte:
nem vagyok biztos abban, hogy ez túl hamar megtörténik, ha egyáltalán megtörténik.”
Lehet – magyarázta –, hogy Milák kitalált valami újdonságot, ami segített neki, de azt mélységében kellene elemezni, hogy ez csak neki, az ő különleges képességeihez jó-e. „Nagy hiba lett volna, ha megnézzük, hogy Egerszegi mit csinál, és utána mindenkivel azt úszatjuk, mert öt-hat másodpercre lettek volna tőle. Meg kell ismerni, hogy milyen felfogás alapján készült, az egyéb segítői mit mondtak neki, mit érzett, mit valósított meg”.
A szavaiból ugyanakkor világossá vált, hogy az úszó továbbra sem beszél vele sem. Korábban azonban elárulta, hogy a júniusi belgrádi Európa-bajnokságon beszélgettek négyszemközt, ahol kiderült, hogy az úszó mely számokat vállalja majd a játékokon: „Ha úgy tetszik, az a rész, ami kapitányként rám tartozik, arról ő tájékoztatott”.
Milák Kristóf Párizsban erődemonstrációt tartott, hat futamából ötöt megnyert, egyetlen alkalommal nem sikerült győznie, a 200 pillangó döntőjében, a száméban, amelynek olimpiai címvédője volt, valamint olimpiai és világcsúcstartója. Ott a franciák sztárja, a Párizsban mostanra négy aranyérmet nyert Leon Marchand le tudta győzni. Százon, amelyen Tokióban ezüstérmes lett, most a leggyorsabb volt.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.