Továbbra sem dőlt el, hogy az olimpia nyíltvízi versenyeit és a triatlonosok úszóversenyét a Szajnában rendezik-e, de az legalább már biztos, hogy a szervezőknek van B tervük.
Széles mosollyal az arcán integetett a fotósoknak Anne Hidalgo, Párizs polgármestere egy hete a Szajna vizéből, amelyben azért mártózott meg, hogy bizonyítsa: egészségügyi szempontból teljesen biztonságos. Korábban ugyanezért úszott egyet a folyóban Amelie Oudea Castera, Franciaország sportminisztere is. Hiába: még mindig sokan vannak a kétkedők, akik szerint máshol kellene megrendezni a nyíltvízi olimpiai úszószámokat.
A Szajnából vett vízminták ugyanis még most is jelentős szennyezésről tanúskodnak. Bár a legutóbbi mérések szerint a III. Sándor híd közelében, ahonnan az úszók és a triatlonisták elrajtolnak majd, már a határérték alatt van a szennyező anyagok koncentrációja, de a versenyzésre kijelölt további szakaszon továbbra is magas.
A problémát az Escherichia coli baktériumtörzsek okozzák, amelyek az ürülékkel, széklettel kerülnek a külvilágba, és amelyek egy része a szervezetben bélrendszeri gyulladást és súlyos szövődményeket okozhat. Éppen ezért Sharon van Rouwendahl, a sportág holland olimpiai bajnoka – hazája szövetségének ajánlása szerint – antibiotikumot vesz be a verseny előtt, hogy megelőzze a kellemetlen problémákat.
A Betlehem Dávid, Fábián Bettina, Olasz Anna és Rasovszky Kristóf alkotta magyar nyíltvízi csapatot is érinti a probléma, ám Gellért Gábor szövetségi kapitány szerint – aki Liszt Ferenc repülőtéren nyilatkozott lapunknak – a Párizsban várhatónál már sokkal rosszabb körülmények között is versenyeztek. „Sok ilyen versenyen vettünk már részt, előfordult, hogy Anna a fejével egy döglött, rohadó halat talált el, úgyhogy ezek a körülmények nem fognak meglepetésként érni minket. Úsztunk már a Sárga-folyóban is versenyen, az is irtózatosan szennyezett volt. Gyakorlatilag nemigen akadt olyan világkupánk Kínában, ahonnan nem úgy jöttek haza a gyerekek, hogy utána három, öt, tíz napig hasmenésük volt és hánytak.”
Az olimpia tesztversenye a tavaly nyári világkupafutam lett volna a Szajnában, a víz akkor azonban annyira szennyezett volt – több százszorosan meghaladta az előírt mértéket –, hogy a vizes sportokat tömörítő világszövetség (World Aquatics) illetékesei nem engedték úszni a sportolókat.
Tavasszal még az olimpiai események megrendezése sem volt biztos, akkor erről Tony Estanguet, a szervezőbizottság elnöke beszélt. Mostanra azonban biztossá vált, hogy egyetlen szám sem marad el.
„Van B terv is, ami már fix: megkaptuk a pályaleírást, az időbeosztást is. A kajak-kenu versenyek után, másnap felállítják nekünk a pályát, és amennyiben a Szajna vize nem alkalmas rá, akkor ott rendezik meg a futamokat. Megmondták a rendezők, hogy minden körülmények között lesz éremosztás” – magyarázta Gellért Gábor.
A szakvezető azt is elárulta, hogy a magyar csapat tagjai is szoktak gyógyszert bevenni a verseny előtt, például széntablettát. „Kinek mit javasol az orvosa. A mi orvosaink rendszerint ezt és gyomorfertőtlenítőt adnak előre, utána meg Unicumot vagy Jägermeistert. Ezt minden orvos csinálja, a német rendszerint úgy érkezik a versenyekre, hogy két liter Jägert hoz magával, és ahogy a versenyzők kiérnek a vízből, egyből kezdődik a száj- és torokfertőtlenítés.”
Az esélyekről is kérdeztük Gellért Gábort, aki úgy látja, hogy a nőknél kilenc, a férfiaknál nyolc éremesélyes van, így nehéz megjósolni a végeredményt. Szerinte jobb lenne a magyar úszóknak, ha a Szajnában rendeznék a versenyeket, „mert az, hogy áramlással, illetve azzal szemben kell úszni, az olyan fizikai teljesítményt, edzettségi állapotot követel meg, ami a magyar úszóknál megvan. Ezért esélyük is lenne jó eredményt elérni.”
Az érmekért Gellért Gábor szerint a férfiaknál a magyarok mellett az olaszok, a franciák és a németek fognak még nagy csatát vívni, amelynek kimenetele nagyban függ majd attól, hogy a két-két versenyzőjük hogyan segíti egymást. Az is kérdés, hogy a magyarok és a németek, vagy a franciák és az olaszok taktikáznak-e jobban. „Utóbbiak a táv második felét ússzák erősebben, míg mi és a németek az egész távot nagy iramban teljesítjük. Ha a két magyar és a két német esetleg összedolgozik, abból sok minden kijöhet” – tette hozzá a szövetségi kapitány.
(Nyitóképünkön a III. Sándor híd a Szajnán.)
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.