A spanyol válogatott Nico Williams és Mikel Oyarzabal góljával 2–1-re legyőzte Angliát az Eb-döntőben.
Hatalmas várakozás előzte meg a 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokság döntőjét, ahol az eddig kiválóan futballozó Spanyolország csapott össze a szenvedősen menetelő Angliával. A két csapat merőben ellentétes utat járt be, míg eljutott a fináléba.
A spanyol válogatott volt az egyetlen csapat a csoportkörben, amelyik 100 százalékos teljesítménnyel jutott tovább a legjobb 16 közé, Luis de la Fuente tanítványai ráadásul még gólt sem kaptak. A tornát egy nagyon magabiztos, 3–0-s győzelemmel nyitotta Spanyolország, majd a címvédő olaszok és Albánia ellen is 1–0-ra nyert. Az egyenes kieséses szakaszban Grúzián átgázolt a La Roja (4–1), majd az Eb legnehezebb mérkőzésén, hosszabbítás után ejtette ki a házigazda német válogatottat. A meccs hőse Dani Olmo volt, aki Pedri sérülése után szállt be, gólt lőtt, majd a 119. percben győzelmet érő gólpasszt adott Mikel Merinónak. Az elődöntőben korán hátrányba került a spanyol válogatott, de Lamine Yamal és Dani Olmo révén 4 perc alatt fordított és szintén 2–1-re győzött Franciaország ellen.
Ezzel szemben Anglia egy kínkeserves mérkőzésen, 1–0-ra győzte le Szerbiát, hogy aztán a dánokkal (1–1) és a szlovénekkel (0–0) is döntetlent játsszon. A csoportgyőzelem így is összejött Gareth Southgate-éknek, de a szurkolók nem voltak maradéktalanul boldogok. Pláne, hogy Szlovákia ellen nagyon közel állt hozzá Anglia, hogy idő előtt elköszönjön a németországi tornától, ugyanis északi szomszédaink még a 94. percben is vezettek. Ekkor jött Jude Bellingham, aki egy káprázatos ollózós góllal egyenlített, majd a hosszabbításban Harry Kane megfordította a meccset. Az angolok játéka a Svájc elleni negyeddöntőben sem nézett ki jobban, a továbbjutást végül tizenegyesekkel sikerült kiharcolnia a Háromoroszlánosoknak. Az elődöntőben Hollandia ellen is a meccs végén jött a dráma, a csereként beálló Ollie Watkins gólja döntött, az angol válogatott 2–1-re nyert és bejutott a fináléba.
A fű növése lehet érdekesebb, mint az első félidő
Túlzás lenne azt állítani, hogy sziporkázó játékot hozott az Európa-bajnokság döntőjének első félideje. A játékot inkább a spanyol válogatott uralta, amely az első 45 percben 65 százalékban birtokolta a labdát, több szögletet is végezhetett el (6 spanyol és 1 angol), de a mezőfölényen kívül ez semmire se volt elég.
A 25. percben Harry Kane kapta a meccs első sárga lapját, egy tőle elpattanó labda után csúszott rá Fabián Ruizra. Elrúgta ugyan a játékszert, de a spanyol középpályás lábát is elérte. A 31. percben hasonló volt a helyzet a túloldalon. Olmo próbálta eltolni a labdát Rice mellett, de a labda mellett az angol középpályás bordáját is eltalálta. Mindkét szabálytalanságért jogos volt a sárga lap.
Ebben a játékrészben 8 kapura lövést jegyezhettünk fel (5 spanyol és 3 angol), de ezek közül csupán egy talált kaput. A 45. percben egy angol szabadrúgás után a hosszún érkezett Phil Foden, de lövését védeni tudta Unai Simón.
Oyarzabal lett a nyerőember
A második félidő előtt a spanyolok egyik legjobbja, Rodri hagyta el a pályát sérülés miatt, a helyén Martin Zubimendi folytatta. Az angol csapat az öltözőben maradt, ugyanis a 47. percben Spanyolország szerzett vezetést. A jobb szélen indult meg a spanyol akció, majd Lamine Yamal indult el befelé, de ballal nem lőtt, inkább keresztbe passzolt Nico Williamshez, aki állítgatás nélkül, ballal lőtt a bal sarokba, 1–0.
A gól után még nem ocsúdott fel Anglia, két percen belül megduplázhatta volna előnyét Spanyolország, de Dani Olmo hasonló helyzetből, mint Williams, csúnyán eltörte a labdát. Az 55. percben ismételten egy nagy spanyol helyzetet jegyezhettünk fel. Morata kapott szép labdát, majd 6 méterről, éles szögből lőtt. A labda vélhetően nem találta volna el a kaput, de Stones, aki két perccel korábban sárga lapot kapott, biztosra ment és tisztázott. Maradt viszont a labda a spanyoloknál, akik lövéssel zárták le az akciót, Williams erős lökete azonban elkerülte a kapu jobb oldalát.
A 61. percben biztossá vált, hogy Harry Kane ma sem szerez gólt a döntőben. A Bayern München csatárát a Hollandia elleni elődöntő hőse, Ollie Watkins váltotta. A 64. percben Bellingham mutatott valamit zsenialitásából, Saka jobbról érkező lapos passzát vette át gyönyörűen, majd fordulásból lőtt, de nem talált kaput. A 66. percben Jordan Pickford tartotta meccsben csapatát. Yamal kapott szép indítást a jobb oldalon, és úgy tűnt, hogy rosszul veszi át a labdát, de be tudott még fordulni és ballal lőtt laposan, Pickford azonban leért rá. Ezt követően a spanyoloknál Oyarzabal váltotta Moratát, az angoloknál pedig Palmer Mainoo helyére állt be.
Csupán három perc telt el, mióta Cole Palmer beállt, de a Chelsea támadója egyenlíteni tudott a 73. percben. Saka húzott el a jobb szélen, majd bepasszolta a labdát Bellinghamnek, aki estében készített vissza Palmerhez. A jól helyezett lövés a jobb kapufa mellett talált utat a kapuba, 1–1.
A 83. percben újabb kényszerű spanyol csere, Le Normand jött le, a helyén a Real Madrid védője, Nacho folytatta. A 87. percben Mikel Oyarzabal juttatta vezetéshez a spanyolokat. Cucurella balról tette be laposan a labdát, Oyarzabal pedig estében még bele tudott érni, Pickfordnak esélye sem volt, 2–1. Nem sokkal a gól után hatalmas lehetőség adódott Anglia előtt, néhány másodperc alatt hárman is gólt lőhettek volna, de végül Dani Olmo tudott tisztázni. Az angolok hiába nyomtak a hosszabbításban, nem tudtak már egyenlíteni. Spanyolország története 4. Európa-bajnoki címét szerezte meg!
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.