Mi lett volna, ha? Ez a kérdés a legtöbb esetben értelmetlen, mi azonban most felidézzük a futball-történelem legnagyobb kihagyott helyzeteit, amelyek teljesen átírhatták volna a labdarúgás történelemkönyvét.
Bár azt mondják, a “mi lett volna ha” megközelítés történelmietlen, vagy mások szerint egyenesen értelmetlen, hiszen semmi sem történhet meg újra másképp azok után, hogy már megtörtént, mi most mégis eljátszunk a gondolattal: mi lett volna akkor, ha bemegy?
A futball-Eb ihlette ennek a cikknek a témáját, amelyben olyan kihagyott helyzeteket szedtünk össze, amelyek átírhatták volna a labdarúgás történelemkönyvét.
Ha Kolo Muani nem lövi térden Emiliano Martínezt
Kezdjük a listánk legfrissebb elemével, a 2022-es labdarúgó-világbajnokság döntőjével, ahol a hosszabbítás hosszabbításában, a 123. percben óriási helyzetet puskáztak el a franciák. Ibrahima Konaté a felezővonaltól vágott előre egy labdát, ami tökéletes ütemben pattant le Randal Kolo Muani előtt, aki a bal alsót vette célba, de az argentinok kapusa, Emiliano Martínez lábbal védeni tudott. A döntőt végül tizenegyesekkel nyerte meg Argentína, de ha ez a helyzet bemegy, vélhetően Lionel Messi világbajnoki cím nélkül vonul vissza.
Ha Baggio nem a lelátóra lövi a büntetőt
Vissza a múltba, egész pontosan az 1994-es világbajnokság döntőjébe, amelyet Brazília és Olaszország játszott egymással. Sem a rendes játékidőben, sem a hosszabbításban nem esett gól, így tizenegyesek döntöttek a világbajnoki trófea sorsáról. A büntetőpárbaj nem indult jól az olaszoknak, ugyanis Franco Baresi az égbe rúgta a labdát, de a brazil Marcio Santos büntetőjéből sem lett gól. A második körben Demetrio Albertini és Romário, a harmadikban pedig Alberigo Evani és Branco nem hibázott, a negyedik olasz rúgó, Daniele Massaro lába viszont megremegett, Dunga pedig előnyhöz juttatta a brazilokat. Hatalmas volt a nyomás az ötödik olaszon, Roberto Baggión, hiszen ha hibázik, Brazília a világbajnok. Hibázott, ráadásul nagyon csúnyán. Az égbe rúgta ő is a tizenegyest, akárcsak Baresi.
Ha Suárez nem alapítja meg az uruguayi kézilabda-válogatottat
Listánk kakukktojása a 2010-es világbajnokság negyeddöntője, az Uruguay–Ghána összecsapás ikonikus jelenete, ami nem egy hatalmas kihagyott helyzet, hanem egy óriási mentés. A mérkőzés 45. percében az afrikaiak szerezték meg a vezetést Sulley Muntari góljával, majd tíz perccel később Diego Forlán egyenlített. A rendes játékidőben nem esett több gól, így jöhetett a hosszabbítás, ahol Ghána nagyon közel került a győzelemhez, a 120. percben ugyanis kiállították Luis Suárezt, miután egy kapu felé tartó labdát egyértelműen kézzel ütött ki. Veszíteni valója nem volt, mert ha ezt nem teszi meg, akkor biztosan gólt kap Uruguay, így pedig maradt egy halvány esély arra, hogy a büntető kimarad. A futballistenek a dél-amerikaiak mellé álltak, Asamoah Gyan tizenegyese a felső lécen csattant, a tizenegyespárbajt pedig Uruguay nyerte 4–2-re.
Ha Trezeguet-re nem lett volna igaz a mondás, hogy a büntetőt csak rosszul lehet rúgni
Sokszor hallhattuk már, hogy a büntetőt csak rosszul lehet rúgni. Ez persze nem igaz, számos ellenpéldát fel lehetne sorolni, de a 2006-os, németországi világbajnokság döntőjében az a furcsa helyzet állt elő, hogy egyetlen hiba is elég volt ahhoz, hogy Franciaország elveszítse a vb-t. Az olaszoknál Andrea Pirlo, Marco Materazzi (aki a rendes játékidőben kiállíttatta Zinédine Zidane-t és szerzett egy gólt), Daniele De Rossi, Alessandro Del Piero és Fabio Grosso is berúgta a maga büntetőjét, ahogy a franciáknál Sylvain Wiltord, Éric Abidal és Willy Sagnol is, a második körben azonban David Trezeguet tizenegyese a kapufán csattant. Ez a hiba egy világbajnoki címbe került Franciaországnak.
Ha Gignac nem rúgja telibe a kapufát
Listánk végére egy Európa-bajnoki drámát hagytunk, a 2016-os franciaországi kontinenstorna döntőjéből. A Portugália–Franciaország finálé egyértelmű esélyesei a hazaiak voltak, pláne azután, hogy az első félidő derekán a portugálok sérülés miatt elvesztették legjobbjukat, Cristiano Ronaldót. Már-már úgy tűnt, hogy ez sem lesz elég a franciáknak, ám a rendes játékidő hosszabbításának utolsó másodperceiben Gignac került óriási helyzetbe, de 5 méterről a kapufát találta telibe. A hosszabbításban jött a slusszpoén, Eder távoli, lapos lövése utat talált a kapuba, Portugália pedig bombameglepetést okozott és megnyerte az Eb-t.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.