Miután a teniszező javára döntött a bíróság, a kormánynak lehetősége lett volna négy órán belül mégiscsak visszavonni a vízumát, ez az idő azonban letelt. A történetnek még nincs vége.
Nem várható hétfőn döntés Novak Djokovic vízumügyében – írja a BBC. Egy ausztrál bíróság korábban indokolatlannak minősítette a játékos belépési engedélyének visszavonását, és elrendelte a szabadon engedését a karanténból. Arra is utasítást adott, hogy adják vissza a teniszezőnek a vízumát. Djokovic a törvényszék döntése nyomán elhagyhatta a karanténszállodát, ahol eddig várakoznia kellett a végleges döntésre.
Az ítéletet követően a kormányt képviselő jogász, Christopher Tan meglebegtette, hogy mindezek ellenére a kormányzat saját hatáskörében kiutasíthatja a sportolót az országból. A The Age című ausztrál napilap arról írt, hogy Alex Hawke bevándorlásügyi miniszter hétfőn már nem dönt Djokovicról, a következő napokban viszont neki van lehetősége arra, hogy kiutasítsa a szerb sztárt az országból.
A nemzetközi sajtóban eközben meg nem erősített szóbeszédek keltek szárnyra arról, hogy Djokovicot letartóztatták, ám ezt hivatalos forrásból senki nem tudta megerősíttetni.
Az Ausztráliában élő szerbek, kiegészülve a teniszlegenda más híveivel, kisebb összejövetelt tartottak a Djokovicot képviselő ügyvédi iroda épülete előtt, miután híre ment, hogy a sportoló feltehetően ott tartózkodik. A helyszínről készült képek és videók alapján a tüntetés és a népünnepély mezsgyéjén egyensúlyozó esemény akkor csapott át egy jóval agresszívabb kitörésbe, amikor az ügyvédi irodát elhagyó, rendőri biztosítással haladó fekete autóról a tüntetők azt hitték, hoigy Djokovicot viszik benne.
— Michael Miller (@MikeMillerDC) January 10, 2022
A Washington Post ausztráliai tudósítója a helyszínről követte az eseményeket és állítása szerint látta is, ahogyan a rendőrök paprikasprayt használnak az autó útját elálló tüntetőkkel szemben, ahogyan arról is beszámolt, hogy a rendőröket többen vizespalackokkal dobálták meg. Az autót biztosító rendőrök elmondták neki, hogy maguk sem tudják, Djokovic az autóban tartózkodott-e.
Things have escalated quickly with police using pepper/capsicum spray on protesters who were blocking the car’s path. I saw at least one protester spit on an officer and several men threw water bottles at them, striking multiple officers
— Michael Miller (@MikeMillerDC) January 10, 2022
Djokovic szerdán érkezett Melbourne-be, majd a repülőtéren egy különszobában órákon át a hatóságok döntésére várt, hogy beléphet-e az országba. Előzőleg még arról szóltak a hírek, hogy az Australian Open szervezői akut egészségi problémájára hivatkozva különengedélyt adtak neki az induláshoz, mindezt annak ellenére, hogy vélhetően nincs beoltva koronavírus ellen, bár a viadalon ez kötelező. Az év első GS-tornájának otthont adó Victoria állam hatósága azonban megtagadta a belépést a játékostól, majd eldőlt, hogy nem kap vízumot, mert „nem szolgáltatott elegendő bizonyítékot ahhoz, hogy teljesítse a belépéshez szükséges előírásokat”.
Az ausztrál nyílt bajnokság kilencszeres győztesének ügye nagy vihart kavart világszerte, ráadásul Belgrád és Canberra diplomáciai vitába bonyolódott miatta. A szerb parlament szóvivője, Ivica Dacic aggodalmát fejezte ki, hogy ha Hawke kiutasítja Djokovicot Ausztráliából, akkor a világelső a következő három évben nem utazhat be az országba.
Djokovic egyik nagy riválisa, a szintén 20-szoros GS-tornagyőztes spanyol Rafael Nadal „cirkusznak” nevezte a jelenleg is zajló ügyet, és hozzátette, függetlenül attól, hogy ő egyetért-e Djokoviccsal, vagy sem, a bíróság ítéletet hozott, melynek érvényben kellene maradnia.
Az ügyvédei által szombaton közzétett iratok szerint Djokovic november közepén megkapta a beutazáshoz szükséges vízumot, december 30-án pedig az orvosi mentességről szóló igazolást is. Utóbbit annak alapján, hogy december 16-án pozitív tesztet szolgáltatott. A teniszező korábban oltásszkeptikus kijelentéseket tett, magánélete védelmére hivatkozva pedig továbbra sem hozza nyilvánosságra, hogy kapott-e koronavírus ellen vakcinát. Különengedélyének híre élénk tiltakozást váltott ki Ausztráliában, míg a vele Melbourne-ben történteket Szerbiában fogadta óriási felháborodás.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.