Az úszóedző állítja: soha nem ütötte meg Cseh Lászlót.
Megkérdezte a Magyar Nemzet Turi György úszóedzőt azokról a kijelentésekről, amelyeket az utóbbi napokban Cseh László és Kozma Dominik fogalmazott meg róla. A két úszó azt állította, hogy a Kőér utcai uszodában Turi lelki terrorban tartotta őket, előfordult, hogy a testi fenyítés is részét képezte az edzésnek.
Turi azt mondta, az fáj neki a legjobban, hogy úgy állítják be, mint akit – megelégelve módszereit – idővel az összes tanítványa elhagy, holott elmondása szerint sem Késely Ajna, sem Szilágyi Liliána, sem Risztov Éva, sem pedig Bernek Péter nem azért hagyta őt ott, mert megromlott a viszonyuk.
A Spartacust 2015-ben otthagyó Cseh László állítását, amely szerint megütötte őt, Turi tagadta. A négyszeres olimpiai ezüstérmes úszó a 24.hu-nak adott interjúban úgy fogalmazott, amikor arról kérdezték, mi volt a retorzió, ha valami nem úgy sikerült az edzésen, ahogy kellett volna: „Akkor jött az ordibálás, a büntetés. Gumikötelezés közben koki a farúddal. Ha nem úszod meg a szintidőt, akkor ugyanez a vízben. Képzeld el, amikor becsapsz 186-192-es pulzussal, és puff a fejedre.”
Erre Turi úgy reagált: „Farúd? Nincs is olyan az uszodában.” Majd azzal folytatta, hogy a gumikötelezés bonyolult feladat, nem elég erősen és gyorsan rángatni, az úszómozdulatot kell közben szimulálni. Ha ez nem elég pontos, akkor az edző – mivel kézzel nem tud odanyúlni –, pálcával mutatja meg, hol nem stimmel a technika.
Előfordulhatott, hogy rákoppintottam a kezére, akár a fejére is, ez tucattörténet a sportágban, de soha nem ütöttem meg”
– jelentette ki.
Cseh azt is mondta, Turi célja az volt, hogy lelkileg megtörje a versenyzőket annak érdekében, hogy gondolkodás nélkül azt csinálják, amit mond. A sportolók terrort éltek át az állítása szerint. Turi úgy látja, ilyesmiről nem volt szó, Cseh „betörésének” történetét pedig felidézte a saját verziójában. Szerinte a sportoló rossz időket úszott a tréningeken 2000 körül, és az egyik ilyen alkalom után hiába küldte haza azzal, hogy így értelmetlen dolgozni, menjen vissza akkor edzeni, ha újra hajlandó dolgozni, Cseh továbbra is lejárt úszni, de a vártnál még mindig gyengébb időket produkált nagyjából egy hónapon át. A nyári bajnokságon sem nyert aranyat, az azt követő szünet után, ősszel azonban „nem csupán testileg, hanem lelkileg is megerősödve tért vissza”.
Azt ugyanakkor az edző sem tagadta, hogy olykor szigorú volt a tanítványaival, de az úszásban szerinte másképpen nem lehet eredményt elérni.
Turi állítása szerint nem tudja, mi késztette arra Cseh Lászlót, hogy a visszavonulása után így beszéljen róla.
(Nyitóképünkön Turi György Kovács Ágnes társaságában.)
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.