Az utolsó felkészülési meccsét játszotta a magyar válogatott az Európa-bajnokság előtt. Mezőnyfölényt és stabilan záró magyar védelmet láthattunk, de elöl harmatos volt a teljesítmény.
Miután múlt pénteken 1-0-ra legyőzte a magyar válogatott Ciprust, az Európa-bajnokság előtti utolsó edzőmeccset Írország ellen játszotta Budapesten, a Szusza Ferenc Stadionban. Most lehetett még kísérletezni, ha valamikor, hát pont egy ilyen meccsen különösen igaz az, hogy nem az eredmény a legfontosabb, hanem az, hogy milyen a játék.
Marco Rossi magyar szövetségi kapitány arról beszélt a meccs előtt, hogy az írek elleni kezdőcsapat már hasonlítani fog ahhoz, ahogyan a csapat az Eb első meccsén, jövő kedden Portugália ellen pályára lép. Azért fölösleges kockázatot nem vállalt, és a kisebb sérülésből lábadozó Sallai Rolandot még nem tette be a kezdőbe. A két kezdő így a következőképp nézett ki:
Magyarország: Gulácsi – Kecskés, Orbán, Szalai A. – Bolla, Kleinheisler, Nagy Á., Schäfer, Fiola – Szalai Á., Varga R.
Írország: Bazunu – Duffy, Egan, D. O'Shea – Doherty, Knight, Cullen, Hourihane, McClean – Parrott, Idah
Az ellenfél sokkal gyengébb volt, mint az Eb-csoportunkban ránk váró portugál, francia és a német válogatott: a világranglistán csak tíz hellyel vannak mögöttünk (mi a 37., ők a 47. helyen). Az elmúlt két évük azonban rémesen alakult. Az még vállalható volt, hogy az Eb-selejtezőcsoportjukban Svájc és Dánia mögött csak a harmadik helyen végeztek, ez után azonban a pótselejtező első meccsén Szlovákia ellen tizenegyesekkel kiestek, majd tavaly a Nemzetek Ligájában hat meccsen három döntetlent értek csak el három vereség mellett, 1-4-es gólkülönbséggel, idén pedig a vb-selejtezőkön nem csak Szerbiától, hanem Luxemburgtól is kikaptak.
A meccs kezdése előtti másodpercekben az ír csapat tagjai letérdeltek, a magyarok, ahogy azt előre jelezte az MLSZ, nem, dea játékosok a mezükön lévő Respect feliratra mutattak. A lelátóról jókora füttykoncert fogadta az írek térdelését.
Magyar támadásokkal indult a meccs, de az 5. percben csak a mázlin múlt, hogy nem kaptunk gólt, egy jól beívelt szabadrúgás után Szalai Ádám és Fiola is lemaradt a labdáról, Egan hat méterről teljesen tisztán fejelhetett, a kapufát találta el. Ez után újra magyar mezőnyfölényt láthattunk, de komoly veszélyt nem jelentett a csapat az ír kapura.
Nagyjából ezt a játékot láthattuk végig a félidő első felében: a magyar válogatott többet tartotta a labdát, mezőnyben kezdeményezőbb volt, de veszélyes lövés nem nagyon volt, inkább csak néhány nagyon bátor, távolról eleresztett labda tartott az ír kapu irányába.
A kapura lövések aránya az első félóra után 5-1 volt ide, de az az egy ír lövés a meccs eleji kapufa volt, az öt magyar pedig komoly veszélyt nem jelentett. Egyébként sem kellett a tíz körmünket lerágni izgalmunkban a meccsnek ebben az időszakában: az kiderült, amit Ciprus ellen is láttunk, hogy egy nálunk gyengébb ellenféllel szemben a magyar védelem kimondottan stabilan zár - aztán remélhetőleg az Eb-re a jóval erősebb csapatok ellen is marad ugyanez a stabilitás -, elöl viszont ekkoriban nem volt a csapat túl meggyőző.
A 39. percben aztán végre volt egy nagy magyar helyzet: Schäfer ívelése után Szalai Ádám O'Shea-t megelőzve fejelt egy szépet, Bazununak nagyon nagyot kellett mentenie. A szöglet után Kecskés is egy jól sikerült fejessel veszélyeztetett. A 43. percben pedig egy ír beadás után három vendégjátékos maradt le centikkel a labdáról úgy, hogy ha hozzá tudnak érni, szinte biztos gól - úgy tűnik, a félidő legvégére mindkét csapat elkezdett szép focit is bemutatni. Sokat elmond a meccsről, hogy a kapura lövések aránya félidőben 7-1 volt, a kaput eltalálóké viszont csak 1-0. Gólt viszont nem láttunk, 0-0 volt a félidei állás. (És ha már meglepő statisztika: az első félidőben egyetlen ír szabálytalanság volt.)
A szünetben Marco Rossi kettőt cserélt, Varga Kevin és Lovrencsics állt be Varga Roland, valamint Bolla helyére. Hasonlóképp indult a második félidő is, mint amit az elsőben annyi időn át láttunk: a magyar csapat a mezőnyben aktívabban kereste a fogást az ír védelmen, de valami mindig hiányzott ahhoz, hogy igazán komoly esélyünk legyen. Az 55. percben aztán Szalai Ádám szúrt rá bátran egy lövést 18 méterről, nagyot kellett az ír kapusnak védenie - ez volt a második olyan helyzet a meccsen, amikor nagyon kevésen múlt, hogy nem láttunk magyar gólt. Az 58. percben pedig Szalai Attila rúgott ki szögletre egy labdát úgy, hogy ha nem avatkozik közbe, Idah tisztán állt volna a kapunk előtt.
A 63. percben Rossi újabb kettős cserével kísérlezetett, Gulácsi helyett Bogdán folytatta a kapuban, Kleinheisler helyett pedig Nego állt be.
A cserekapusunknak nem sokkal később bizonyítania is kellett: a 68. percben Idah 22-ről eleresztett erős lövését védte. Pár perccel ez után már azon bosszankodhattunk, hogy egy szép magyar támadás végén Szalai Ádám nem találta el jól a labdát, inkább az ír kapus ölébe passzolt.
A 78. percben újabb csere következett, Fiola helyett Hahn állt be. És ismét a félidő végére élénkült meg a meccs: a 83. percben Szalai Ádám fejesét az ír cserekapus, Kelleher látványos mozdulattal épp csak védeni tudta, majd a szöglet után Szalai Attila lövését szedte ki a léc alól. Három perc múlva Szalai Ádám eresztett meg egy veszélyes lövést, de épp csak nem talált kaput. A 88. percben Szalai Ádámot váltotta Schön Szabolcs, aki most mutatkozott be a magyar válogatottban.
Annyi magyar helyzet után egy kis szerencsénk is volt: a magyar védelem elnézett egy lesre állítást, Ogbene tisztán lőhetett kapura, de csak az oldalhálót találta el. Még ugyanebben a percben a frissen beállt Schön küldött meg egy szép lövést, az ír kapus védett. Akkor pedig a 92. percben jártunk már, amikor egy ír beadás után Orbánnak kellett nagyot mentenie.
De hiába pörögtek fel az események, gólig nem jutott el egyik csapat sem, 0-0 lett a végeredmény. Ha az Európa-bajnokságra akarunk tanulságokat levonni ebből a 90 percből, valamint a Ciprus elleni meccsből, első ránézésre is egyértelmű: a magyar védelem eddig jól teljesít, kérdés, ez mire lesz elég a világelit ellen, az viszont sokkal kevésbé megnyugtató, hogy a középpályánk és a csatársorunk nem nagyon tud mit kezdeni sem a mezőnyfölénnyel, sem a kapu előtti ígéretesebb szituációkkal. Innen folytatjuk - az Eb-n már élesben.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.