A selejtezőből már csak két győzelemmel juthat ki az Európa-bajnokságra a magyar válogatott, és csak akkor, ha a szlovákok legalább egyet ikszelnek. De ha ez nem jön össze, egy halvány reménysugár még akkor is felcsillan.
A hazai bravúrgyőzelem (2-1) után nem sikerült pontot szerezni a világbajnoki ezüstérmes horvát válogatott otthonában a magyar fociválogatottnak a csütörtök esti Európa-bajnoki selejtezőn. A sztárokat felvonultató ellenfél könnyűszerrel intézte el – három megalázó góllal küldte haza – Marco Rossi szövetségi kapitány együttesét.
Az olasz tréner iszonyú csalódott volt a mérkőzés után. Arról beszélt, hogy sokkal jobb csapat a horvát, ki lehet kapni tőle, de nem így. „Idejöttünk és úgy játszottunk, mint a nyulak” – fakadt a Rossi, aki arra a kérdésre nem tudott válaszolni, hogy mi volt az oka a magyar játékosok dekoncentráltságának. Úgy fogalmazott, egyelőre maga is csak keresi a válaszokat a vasárnapi, Azerbajdzsán elleni hazai meccs előtt.
Pedig, ha a magyar válogatott jövő nyáron játszani akar a több mint 160 milliárdból felhúzott új Puskásban, akkor nagyon jó lenne, ha sikerülne rátalálni a jó – de legalább a Splitben mutatottnál jobb – formára. Jelenleg ugyanis így áll a magyarok Eb-selejtezős csoportja:
Dzsudzsákék a két kezüket összetehetik, hogy a szlovákok csütörtökön nem tudták Nagyszombatban megverni Walest (1-1), így a remény még él arra, hogy sikerüljön elcsaklizni előlük a továbbjutást jelentő második helyet.
Ha biztosra akarunk menni, a hátralévő két meccset meg kell nyerni, a szlovákoknak pedig legalább egyszer ikszelniük kell.
A vasárnapi, félig zárt kapus találkozó a magyarok számára hozhatónak látszik, hiszen Azerbajdzsánt Bakuban június elején magabiztosan, 3-1-re verték Szalaiék. Az azeriek a selejtezősorozatban egyetlen pontot tudtak csupán szerezni, azt éppen a horvátoktól csenték el aznap, amikor mi 2-1-re kikaptunk a szlovákoktól az Üllői úton.
Sokkal nagyobb feladat lesz a sorozat utolsó fordulója november 19-én, amikor Rossi együttesének Cardiffban kellene legyőznie a kijutásra ugyancsak ácsingózó walesieket. Júniusban – három nappal az azeriek elverése – után Budapesten összejött a győzelem Pátkai Máté góljával, és okos játékkal megismételhető a siker. Ehhez azonban tényleg arra van szükség, hogy – amint Rossi mondta – megtalálják a válaszokat a pocsék spliti szereplés során felvetődött kérdésekre.
Az mindenesetre sokat segíthet, hogy a középpályáról a csütörtöki meccsen fájóan hiányzó játékosok – az eltiltás miatt távolmaradó Nagy Ádám és Baráth Botond, valamint a sérült Szoboszlai Dominik – visszatérnek.
Kell a szlovák botlás
Ha mi hozzuk a két győzelmet, Szlovákia viszont egy megnyert meccse mellett egyszer döntetlent játszik, 15 pontunkkal már ott is vagyunk az Eb-n, hiszen a szomszédoknak csak 14 lesz, a walesieknek pedig legfeljebb 13.
Ha a szlovákok mindkét meccsükön csak egy-egy pontot szeznek, Rossi csapatának akkor is kell a győzelem Azerbajdzsánnal és legalább az iksz Walesszel szemben. Ellenkező esetben mindkét csapat 12-12 ponttal állna a tabellán, márpedig pontegyenlőség esetén az egymás elleni eredménnyel Szlovákia jutna tovább.
Reményt adhat a Nemzetek Ligája
Ha mégsem sikerülne nyerni Walesben – és Bale-ék nyilvánvalóan nem fogják olcsón adni a bőrüket – akkor nagyon szerencsés esetben, a jelenlegi állás szerint, még a Nemzetek Ligájából (NL) is kvalifikálhat az Eb-re a magyar válogatott.
Rossi együttese nem jutott be az NL rájátszásába – a saját csoportjában a második, az abszolút sorrendben a 31. lett –, vagyis közvetlenül nem elérhető számára az ott megszerezhető négy Eb-kvóta. Ha azonban a kontinenstorna selejtezőcsoportjaiban a papírformának megfelelő eredmények születnek, azaz olyan csapatok jutnak ki közvetlenül, amelyek előttünk végeztek az NL-ben, a mezőnyfeltöltés szabályának köszönhetően még lehet esélyünk a részvétel kivívására.
Jelenleg egyetlen csapat sem áll továbbjutásra a selejtezőből az NL-ben a magyar válogatott mögött végzett csapatok közül, ezért a mostani helyzet szerint Bulgária, Izrael, Magyarország és Románia kerülne be a playoffba. Mind a négy csapat a C-ligából érkezne, ezért sorsolással dobnák szét őket a mezőnyben, így
- akár a papíron legerősebb, a jelenlegi állás szerint Svájc és Izland alkotta A,
- akár a Bosznia-Hercegovina, Észak-Írország és Wales alkotta B,
- akár a leggyengébb, Skócia, Norvégia és Szerbia alkotta C jelű csoportba is kerülhetnek.
A D-be azonban nem, onnan ugyanis egyetlen csapat sem áll továbbjutó helyen, így jelen állás szerint Grúzia, Észak-Macedónia, Koszovó és Fehéroroszország játszik majd a playoffban.
A kontinenstorára a pótselejtezős négyesek legjobbjai jutnak majd ki a jövő márciusban lejátszott meccseik eredményei alapján.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.