Elégedett is, meg nem is a magyar úszók teljesítményével a szövetségi kapitány. Sós Csaba szerint az okok részletes feltárása még hátra van, de az látszik, hogy előrelépett a válogatott.
Pozitívumként értékelte a vb zárása után a szakvezető, hogy a válogatottból több mint kétszer annyian döntőzhettek, mint tavaly a riói olimpián, s míg ott csupán egyetlen számban úszhatott két magyar a fináléban, addig most ötben. "Rengeteg az olyan mutató, amelyből kiderül, hogy a magyar úszás igenis előrelépett, és jól láthatóan beindult a generációváltás" – magyarázta.
A kapitány előzetesen tíz érmet – plusz, mínusz kettőt – várt a magyar csapattól, amely végül nyolc éremmel zárt, köztük két arannyal. A tíz akkor lehetett volna meg, ha mindenki meg tudja úsznia a legjobbját, ez viszont többeknek nem sikerült.
Ilyen például Kapás Boglárka, akinek most nem ment úgy, ahogy várták tőle. "De azért nem szerepelt gyengén, hiszen egy negyedik és két ötödik helyezéssel zárt a világbajnokságon, ráadásul a hozzáállásával is teljesen elégedett vagyok" – jelentette ki Sós Csaba, aki Kenderesi Tamás 200 pillangón elért negyedik helyét is az "elvesztett" érmek közé sorolta.
Meglepetésnek élte még ugyanakkor a kapitány a 4x100-as férfi gyorsváltó szereplését. Korábban ebben a számban még döntőt sem úsztak vb-n vagy olimpián a magyarok, most pedig a dobogó harmadik fokára állhattak fel.
Az ugyanakkor megfordult Sós fejében, hogy sokak számára ismeretlen – az olimpiai bajnok Joseph Schooling által is méltatott – Milák Kristóf szép eredményt érhet el élete első felnőtt világversenyén. Milák ezüstérmes szereplése 100 pillangón nem volt előzmény nélküli: tavasszal az országos bajnokságon legyőzte a most egy csodaezüstöt szerző Cseh Lászlót, az ifjúsági Eb-n pedig korosztályos világcsúcsot úszott, amit a budapesti döntő előtt kétszer is megjavított. Harmadjára pedig a fináléban is faragott belőle. "Tudtam, hogy nem állhatják útját, ha rákap az ízére" – mondta a szakvezető.
A négy érmet – köztük a magyar küldöttség két aranyát – nyerő Hosszú Katinkáról Sós Csaba azt mondta: mindig képes megújulni, ezt mutatja az is, hogy három úszásnemben is dobogós helyezést érjen el egy világversenyen, most pedig – vegyesen, háton és pillangón – teljesítette ezt. Ráadásul úgy volt ennyire sikeres, hogy sokkal rosszabb volt a programja, mint Rióban.
Verrasztó Dávidnak a sikertelen riói szereplés után az is megfordult a fejében, hogy felhagy az úszással, most mégis sikerült ezüstérmet nyernie 400 vegyesen – ahogy két éve a kazanyi vb-n. Róla Sós azt mondta, ez annak köszönhető, hogy nagyon jól egymásra találtak az új edzőjével, Molnár Ákossal. Verrasztó az olimpiára még a Jövő SC versenyzőjeként utazott ki, a felkészülését pedig édesapja irányította, ősszel azonban váltott: a BVSC-be igazolt. Sós szerint azzal, hogy a Rió utáni mélységekből sikerült visszakapaszkodnia, sportemberi nagyságát bizonyítja.
Gyurta Dániel teljesítményét sem hagyta szó nélkül Sós Csaba: finoman fogalmazunk, ha azt írjuk, nem volt elégedett. Az úszó 100 és 200 méter mellen, ahogyan Rióban, úgy most sem jutott még elődöntőbe sem, a 4x100-as mix váltót kizárták a rossz váltása miatt, és a 4x100-as vegyesváltóban sem úszott túl jó időt.
A kapitány ugyanakkor vele kapcsolatban hangsúlyozta: "Vegye mindenki tudomásul, hogy ez az ember olimpiai bajnok, márpedig aki egyszer Magyarországnak olimpiát nyert, azt attól fogva a társadalom az ölében hordozza. Ő ezt már letette az asztalra, ilyen világbajnokságból pedig nyert hármat." Azt is mondta Sós Csaba – ahogy korábban megjegyezte már –, szerencsésebbnek érezte volna, ha Gyurta kihagyja a vb-t, és jövőre, az Európa-bajnokságon, megerősödve tér vissza. De az úszó versenyezni akart, bizonyítani a magyar közönség előtt. "Korlátlan a hitele nálam, nem inogott meg a bizalmam abban, hogy újra a csúcson lehet" – jelentette ki.
Bár a világversenyek lebonyolítása jó ideje ugyanolyan – délelőtt előfutamok, délután elődöntők és döntők –, sok magyar úszó arra hivatkozott: a nap elején nem tudott jó időt úszni, mert itthon nem szokott hozzá, hogy ilyenkor kelljen teljesítenie. Sós Csaba elismerte, hogy ez a magyar rendszer gyengére. "Ez azért van, mert nálunk nincs sok nagyon jó úszó. Nem igaz ez a 200 pillangóra, ott a világ legerősebb bajnoksága a miénk, és akik ott indulnak, bírják is végig. De ezt nem lehet mímelni, ez így marad, amíg nincs konkurencia. Arra van szükség, hogy minél több versenyen induljanak az úszók, amire a világkupák jók lehetnek" – magyarázta a szövetségi kapitány, megjegyezve: ha az általa vezetett edzőbizottság úgy látja jónak, változtatni fognak a felkészülési rendszeren.
Arra is rákérdeztünk Sós Csabánál, hogyan fordulhatott elő, hogy az utolsó nap délelőttjén, a 4x100-as női vegyesváltóban úgy indult az egyik magyar úszó, hogy szombaton már nem foglalkozott a vb-vel. Saját bevallása szerint gyalogolt 11 kilométert, és jól bevacsorázott, nem is sikerült jól az úszása.
A szakvezető, akinek egy személyben joga és kötelessége a csapatkijelölés, azt mondta: ezen ugyan nem múlt semm, mert bárki is úszott volna benne, a csapat nem jutott volna döntőbe, azt minden úszónak tudnia kell, hogy egy ilyen verseny utolsó napjáig harckészültségben kell állnia. "Legközelebb ezt jobban ki fogom hangsúlyozni" – jelentette ki Sós Csaba.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.